Poslanci a senátoři se upisují k Rekonstrukci státu!

Praha – V úterý dopoledne proběhla tisková konference k nově vzniklému projektu – Rekonstrukce státu. Cílem projektu je prosadit do konce tohoto volebního období devět klíčových zákonů, které povedou k omezení korupce a dopomohou k lepšímu fungování státu.

David Ondráčka, ředitel Transparency International

Po roce příprav bude dnes zahájena Rekonstrukce státu. Skrze devět hlavních oblastí chtějí autoři projektu zlepšit fungování státu. Jedná se o těchto devět oblastí:

1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní.

2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce.

3. Všechny smlouvy zveřejněné na internetu. Již dnes jedná Poslanecká sněmovna o registru smluv.

4. Zrušení anonymních akcií, které již v tuto chvíli projednává Parlament.

5. Odborné nominace do dozorčích rad.

6. Odpolitizování státní správy, čemuž by měl pomoci kvalitní zákon o úřednících.

7. Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování.

8. Průhledný legislativní proces.

9. Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ, což bylo již jednou zamítnuto, avšak autoři projektu věří, že se nakonec rozšíření pravomocí NKÚ podaří.

Pro každou oblast byla vytvořena odborná skupina, která se daným tématem komplexně věnuje a vytváří návrhy zákonů společně s některými poslanci. Ostatní zákonodárci se mohou k projektu připojit, což by mělo usnadnit jejich prosazení.

Aby autoři projektu měli větší šanci tyto návrhy prosadit, rozhodli se zákonodárce zavázat, aby vystupovali pro návrhy. Se všemi poslanci a senátory budou jednat do června. Ti, kteří s myšlenkami projektu souhlasí, podpisem přislíbí, že budou v Parlamentu vystupovat pro návrhy.

Slib již získali od 14 zákonodárců z TOP 09 (Langšádlová, Chalánková), STAN (Farský), LIDEM (Peake, Andrýsová, Paggio, Rusnok), VV (Novotný, Klasnová, Babák, Šětina), Pirátů (Michálek), KSČM (Koníček) a ČSSD (Seďa). Dalších 8 zákonodárců Rekonstrukci státu podpořilo, ale dosud nepodepsalo (ČSSD – Chvojka, Tejc; SZ – Wagnerová; ODS – Kohoutová, Černochová; STAN – Polčák; TOP 09 – Putnová, Chlad).

To odlišuje projekt od dřívějších snah o zvýšení kvality fungování státu. David Ondráčka z Transparency International projekt označuje za „nakopnutí", které by mělo pomoci, aby tyto klíčové protikorupční zákony byly prosazené do příštích voleb do Poslanecké sněmovny.

„Lepší vrabec ve sbírce zákonů, než holub v předvolebním programu. Nechceme už slyšet další sliby, že tu někdo zatočí s korupcí, jakmile vyhraje volby," uvedl Ondráčka. Věří, že návrhy mají vytvořené kvalitně a do detailu, a doufá, že se podaří předložit do podzimu a nikdo návrhy nebude blokovat.

Pokud by se v návrzích přeci jen chybička vyskytla, není problém návrh pozměnit. Existuje však riziko pozměňovacích návrhů, skrze které by mohl být zcela změněn smysl návrhu. Rekonstrukce státu má jasné dané, co však v zákoně musí být, aby bylo dosaženo cíle.

Generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová uvedla: „firmy už nebaví fungovat v korupčním prostředí." Podle výzkumu totiž až 60% malých a středních podniků je přesvědčeno o tom, že bez korupce získat zakázku nelze. 80% by pak stálo o transparentní podmínky.

Ondřich Kužílek, který je autorem zákona o svobodném přístupu k informacím, je přesvědčen, že situaci by pomohlo již zveřejnění všech smluv na internetu. Registr smluv by umožnil, aby vznikla metadata a daly se snadno dohledávat a srovnávat různé zakázky.

Transparentnost by měla dle ekonoma a člena NERVu Miroslava Zámečníka ušetřit velké finance, neboť špatné věci jsou vždy nákladnější. Odhalování závisí také na dobré práci státního zastupitelství a Policie ČR.

Projekt „Rekonstrukce státu" je z dílny dvaceti protikorupčních organizací, levicových i pravicových poslanců a senátorů, a řady expertů, byznysmenů, podnikatelských svazů a regionálních podporovatelů.

S myšlenkou Rekonstrukce státu přišel Ekologický právní servis. Ten také projekt koordinuje. Projekt společně s ním řídí Transparency International a Oživění. Dále spolupracuje NFPK, Inventura demokracie a dalších dvanáct organizací.

Dále projekt podporuje Fond Otakara Motejla, Americká ambasáda, Delikomat, Student Agency, Severská obchodní komora, Millward Brown, Tiskárna Daniel, HRVNK, eSports.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje