Zeman šikovně zaútočil na autory petice. Konflikt dál graduje!

Praha - Petice, podle níž prezident Miloš Zeman v pátečním inauguračním projevu nepřímo zaútočil na svobodu projevu, když se vymezil vůči části médií, útočí podle Zemana na jeho svobodu slova. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Právo.

Inaugurace Miloše Zemana

Prezident Zeman v rozhovoru konkrétně říká: "Za prvé jsem tu petici ještě nedostal, za druhé nevím, o jaké osobnosti jde. A za třetí, pokud ony zaútočily na můj inaugurační projev, tak se domnívám, že útočí na svobodu mého slova."

Co stojí v petici:
"Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní. Uplatňuje vůči "podstatné části médií" princip kolektivní viny a paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků. Zároveň jde o nepřímý, ale zjevný útok na svobodu projevu v České republice. Svoboda a pluralita v médiích je přitom nedílnou součástí svobody a plurality ve společnosti, a pokud představitelé veřejného života budou to, co pan prezident programově vyhlásil, ignorovat nebo dokonce veřejně podporovat, zpronevěří se závazku, který mají vůči občanům České republiky."

Petice adresovaná mimo jiné premiérovi Petru Nečasovi nese například podpisy spisovatele Ivana Klímy, historika Petra Placáka či ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta.

"Myslím, že to je adekvátní reakce. Je něco jiného, když to řeknete v hospodě kamarádům, a když to řeknete veřejně jako hlava státu," vysvětluje svou motivaci podepsat petici spisovatel Ivan Klíma. "Miloš Zeman si musí dávat pozor na to, co říká, protože samozřejmě všichni, co jsme zažili nacismus i komunismus, jsme i na tuto nevrlou zmínku vůči svobodě slova citliví," řekl spisovatel pro Českou televizi.

Kromě ministerského předsedy Nečase je dopis adresován prvnímu místopředsedovi vlády Karlu Schwarzenbergovi, předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové, šéfovi Senátu Milanu Štěchovi, předsedovi opoziční ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, místopředsedovi sociální demokracie Michalu Haškovi a vicepremiérce Karolíně Peake.

Zemanův tým se k petici českých osobností staví vlažně. "Sepsání petice je svobodné právo jakéhokoli občana a více se k tomu nebudeme vyjadřovat," konstatovala mluvčí prezidenta republiky Hana Burianová. "S peticí se určitě seznámíme a poté se rozhodneme, jak budeme postupovat dále." Tři "ostrovy negativní deviace" v inauguračním projevu podle ní Zeman považoval za důležité akcentovat. "Bylo svobodné rozhodnutí pana Zemana k těmto tématům se vyjádřit i způsob, kterým se vyjádřil."

Právník Zdeněk Koudelka se podle Parlamentních listů ohradil proti protestům, které se vzedmuly po inauguračním projevu nového prezidenta Miloše Zemana. Podle něj má prezident jednoznačně právo říci, že značná část novinářské obce patří mezi „ostrovy negativní deviace" se kterými by se mělo bojovat.

Koudelka připomíná, že svobodu slova nemají jenom novináři, ale i všichni ostatní, prezidenty nevyjímaje. „Svobodní ve svých projevech byli i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, byť se to mnohým nelíbilo," píše právník.

Navíc podle něj musí mít svobodu slova nejen novináři, když hodnotí politiky, ale i ti, kteří hodnotí práci novinářů. Jako příklad uvádí zeměpisný omyl (či záměrnou lež) populárního moderátora Václava Moravce. „Václav Moravec v České televizi vypouští s cílem očernit někoho průhlednou lež, že Kroměříž je v kraji Jihomoravském, když je v kraji Zlínském, aniž by na to jakkoliv reagovala Rada České televize," ukazuje na nezbytnost veřejné kontroly a kritiky novinářů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje