Kdo může za korupci v Česku? Budete se divit nebo...

ROZHOVOR - Pirátské strany po celé Evropě postupně posilují. Mají své zástupce v některých národních parlamentech i místních zastupitelstvech. Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš se s EuroZprávy.cz podělil o problémech České republiky a zkritizoval zavedené politické strany. Ty podle něj mohou za současnou zkaženou politickou kulturu a korupci v zemi.

Ivan Bartoš během propagace Libora Michálka před volbami do Senátu

Česká pirátská strana se postupně etabluje na politické scéně. Očekáváte, že v příštích volbách vstoupíte do sněmovny? V Senátu již zástupce máte.

V nadcházejícím roce nás čekají dvoje důležité volby. Naše ambice jsou: uspět jak ve volbách do poslanecké sněmovny, kde se opíráme převážně o prvovoliče, kteří již dvakrát ve studentských volbách "na nečisto" Piráty do sněmovny poslali, tak i ve volbách do Evropského parlamentu. Po posledním zasedání mezinárodního hnutí Pirate Parties International, které Česká pirátská strana hostila v Praze, předpokládáme společnou EU kampaň se všemi evropskými Pirátskými stranami.

Uvažujete, že vstoupíte s nějakou stranou do předvolební koalice? Například se Stranou zelených.

Deklarovali jsme již mnohokrát, že v současné situaci nevidíme u existujících stran koaliční potenciál. To je z jednoduchého důvodu. Nesplňují základní podmínky transparentních organizací. Chápeme je, včetně Strany zelených, jako strany starého typu. Netvrdím však, že se v některých programových bodech s jinými stranami neshodujeme. Pro koaliční spolupráci je však potřeba víc než to.

Lidé vás znají jako stranu lidí, co chtějí svobodný internet a volnost ve stahování. Váš program je ale mnohem propracovanější. Proč lidé takto zjednodušují?

Ačkoliv se program Pirátské strany za dobu naší téměř čtyřleté existence rozšířil do prakticky všech aspektů života společnosti, je velmi těžké prolomit jakousi mediální bariéru a program následně prezentovat širšímu publiku. Věřím však, že se nám to do voleb v roce 2014 podaří a tuto mediální zkratku odbouráme.

Voláte například po boji s korupcí. S programem vám pomáhal i současný senátor L. Michálek?

Již před volbami v roce 2010, kdy jsme kandidovali ve všech krajích, jsme nabízeli skutečná a reálná opatření pro boj s korupcí. Tam, kde například Radek John básnil o agentu provokatérovi, my jsme hovořili o zrušení akcií na majitele, vstoupení služebního zákona v platnost, transparentních účtech a účetnictví institucí. Všechny tyto požadavky praktikují, na rozdíl od jiných politických stran, Piráti sami na sobě (mají zřízen transparentní účet u Fio banky, pozn. red.). Tím se mimo jiné lišíme od dalších, víceméně mediálních, "bojovníků" proti korupci.

Se senátorem Michálkem jsme spíše našli názorovou shodu. Faktem je, že nyní, kdy on již pracuje v Senátu, musí k některým problémům přistupovat globálněji a v širších souvislostech. Jako příklad bych uvedl problematickou Drábkovu S-kartu, kdy Piráti podporují její kompletní zrušení. Michálek naopak vidí problém ve zpoždění vyplácení dávek, pokud se projekt zastaví. Každopádně před každým zasedáním Senátu zpracováváme senátní tisky a doporučení Pirátů, které pak Liborovi předkládáme. Jeho hlasování je však plně v jeho kompetenci.

Koho nebo co považujete za překážku ve snaze omezit korupci?

Překážkou jsou stále ty samé staré struktury, které si již, a nebudu se toho bát, půlstoletí předávají žezlo a hrají si na pravolevé rozdělení politiky. Heslo naší kampaně v krajských volbách bylo: "Vypustíme kaprům rybník." Ačkoliv je nám občas ve zpravodajství předhozeno, že naši poslanci korupci řeší, ve finále vždy vše vyhoří na známém faktu: Kapři si rybník sami nevypustí!"

Zatím posledním počinem pirátů je boj s OSA, kdy prosazujete svobodnou hudbu. Jaké máte ohlasy? Kolik podnikatelů již váš návod využilo?

Kampaň se zatím setkala s dobrou odezvou. Vše zatím funguje pouze ve fázi pilotu, kdy je zapojeno pouze několik nejodvážnějších subjektů. Portfolio svobodné hudby, kterou nabízíme (na webu strany, pozn. red.), se rozrůstá. Plánujeme tisk dalších brožur a samolepek "hrajeme svobodnou hudbu". O materiály se hlásí jednotlivé krajské organizace, jejichž členové či naši sympatizanti pak budou v terénu protikladem výběrčích výpalného, jak komisařům OSA a Intergram neeufemisticky přezdíváme.

Dá se vůbec tento boj vyhrát?

Zajisté za sdružením OSA stojí pevné zázemí a lobby. My samozřejmě věříme ve vítězství. Není to ovšem vázáno na vítězství nás, Pirátů, ale na vítězství zdravého rozumu. Chování organizací typu OSA, Integram, Dillia, ale třeba i BSA, ČPU či komerční ISIFA se nejen neslučuje s dobrými mravy, ale jejich vliv na výklad i tvorbu legislativy (ano mediální i politický lobbing) je nejen v České republice naprosto bezprecedentní. Lidé by si měli primárně uvědomit, že zde o autory děl vůbec nejde, a zahájit bojkot státem posvěcených plateb těmto zájmovým či oborovým organizacím. Krmit nedobrovolně něčí dobře vymyšlený byznys.

Sněmovna asi schválí možnost rezervace registračních značek

23.06.2021 11:37 Motoristé a dopravní firmy si patrně budou moci rezervovat předem registrační značky na auta.…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 10:49 Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Související:

Právě se děje