Jsme omezení demokracie blíže, než si myslíte!

Praha – V Orbánovském Maďarsku hrozí velké riziko ohrožení demokracie, neboť parlament přijal změny ústavy ohrožující nezávislost Ústavního soudu. Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky se jedná o důsledek hospodářské a politické krize.

Ondřej Liška
doporučujeme

„Měli bychom si konečně uvědomit, že se osud Evropy týká i nás. Maďarsko se nachází v našem blízkém okolí a vývoj v něm by nás měl varovat. Nezapomínejme, že to byl právě náš středoevropský partner, který se stal jednou z prvních obětí krize," uvádí Liška na blogu Aktuálně.cz.

Předseda zelených připomíná, že novela ústavy zpětně zneplatňuje rozhodnutí Ústavního soudu před rokem 2012, oslabuje práva sexuálních menšin a svobodu pohybu, neboť je možné občanům zakázat pobyt ve veřejných prostorách. Studenti musí nějakou dobu po studiu pracovat v Maďarsku, nebo se vyplatit ze státního dluhu a až pak mohou jet pracovat do zahraničí.

Posilující nacionalistické tendence je možné pozorovat nejen v Maďarsku, ale i v dalších zemích Evropy, například v Řecku, Finsku, Francii či Nizozemí. Britové chtějí kvůli národní bezpečnosti a ochraně národní suverenity odstoupení od Evropského soudu pro lidská práva, neboť se obávají posilující nacionalistické a eurofobní strany.

„Přiznejme si, že i v Česku nejsme schopni potlačit latentní rasismus a xenofobii uvnitř společnosti. Hospodářské problémy přitom ohrožují sociální smír a představují tikající bombu v již dnes sociálně vyloučených lokalitách," upozorňuje Liška s tím, že by vláda měla brát velmi vážně nezaměstnanost

A dodává: „nepodceňujme dopady hospodářské krize na společnost vedoucí k volání po pevné ruce. Současnému Maďarsku můžeme být ještě blíž, než si myslíme."

Témata: Liška, Ondřej
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 09:22 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Stát plánuje pro neziskovky na rok 2022 dotace 8,5 miliardy

11.06.2021 16:36 Stát plánuje v příštím roce poskytnout neziskovým organizacím na prospěšné projekty 8,49 miliardy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama