Novináři už nechtějí být ku*vičky. Na Zemana použili jeho vlastní zbraň!

Praha - Syndikát novinářů je znepokojen tím, že prezident Miloš Zeman při inauguračním projevu podstatnou část českých médií postavil na roveň organizovanému zločinu a neonacistickým bojůvkám. Vyplývá to z otevřeného dopisu, který Syndikát novinářů prezidentovi zaslal.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Toto zařazení podstatné části českých médií je zarážející tím více, že podle našeho pevného přesvědčení právě valná část českých médií na nebezpečí spojená s organizovaným zločinem a jeho prorůstáním do politiky a na ohrožování demokracie v České republice extremistickými hnutími vytrvale a soustavně poukazuje," stojí v dopisu, který podepsal předseda syndikátu Adam Černý.

Podle syndikátu lze pochopit, že se Zemana mohla dotknout leckterá tvrzení, která na jeho adresu z médií zazněla, především v průběhu kampaně před prezidentskou volbou. "Ale jako přesvědčený demokrat a milovník citátů budete jistě souhlasit s Voltairovým výrokem: 'Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat', protože na této zásadě francouzského myslitele stojí svoboda projevu a svobodná výměna názorů, ať už s nimi souhlasíme, anebo ne," uvedl syndikát.

Pokud česká média selhávají existují tu zákonem opravné prostředky, stojí dále v dopisu. Při Syndikátu novinářů řadu let pracuje Komise pro etiku, která se na základě podaných podnětů zabývá případy porušování etického kodexu novinářů.

Jakkoli byla Zemanova slova v inauguračním projevu šokující, ve srovnání s minulými Zemanovými výroky na adresu novinářů, jde ještě o selanku, podotýká server tyden.cz.

Stačí uvést pár příkladů. "Novináři jsou pitomci, hnůj a fekálie," prohlásil před lety v televizi Prima. "Za celý život jsem se nesetkal s blbějším a závistivějším stvořením, než je český novinář," zní další Zemanův soud. Aby tomu tak nebylo, když novopečený prezident před lety zjistil, "že největší počet pitomců na čtvereční metr je mezi novináři." Novináře dále tituluje jako blbečky, kurvičky, hlupáky nebo póvl. A myslí tím většinou drtivou část české mediální obce.

Politologové Zemanově postoji k novinářům příliš nerozumějí. "Je otázka, zda je to s českými médii tak špatné, že je potřeba je dávat na roveň s takovými věcmi. Té nestranné hlavě státu, kterou chce Zeman být, by slušela spíše vstřícnější pozice k novinářům. Pamatuju si na slova jednoho novináře, který ho po jeho zvolení s nadsázkou požádal o amnestii pro česká média. Jestli je toto Zemanova odpověď, působí to trochu trpce," míní politolog Tomáš Lebeda.

A co na Zemanův odmítavý postoj k médiím říká Rob Cameron, zpravodaj BBC v České republice? "Podobný příklad ze zahraničí neznám. Pokud politik má špatnou zkušenost s bulvárními novinami, které hrubým způsobem porušují jeho soukromí, přichází v úvahu takováto reakce. Že se ale prezident odmítne bavit se dvěma takto profilovanými deníky (tj. Lidové noviny a Mladá fronta), to je zvláštní. Můj osobní názor je, že Miloš Zeman během následujících pěti let poskytne rozhovor i těmto dvěma deníkům. Spatřoval bych v tom spíše silácké gesto. Prezident potřebuje média a i Miloš Zeman si toho časem všimne."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama