Zamíří nový papež do Česka? Zemanovo pozvání už dostal

Praha - Prezident Miloš Zeman pozval nově zvoleného papeže Jorgeho Bergoglia do ČR na červencové oslavy 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velehrad.

Novým papežem se stal Argentinec Jorge Mario Bergoglio. Svět ho bude znát pod jménem František I.

Pozvání mu zaslal spolu s blahopřáním k jeho zvolení do čela římskokatolické církve. Na webu Hradu to uvedla jeho mluvčí Hana Burianová. Předchozího papeže, Benedikta XVI., na Velehrad organizátoři cyrilometodějských oslav také zvali, kvůli abdikaci se jich ale nezúčastní.

"Bylo by pro nás všechny velkou ctí, kdybyste se mohl slavnosti osobně zúčastnit," uvedl Zeman. Hlava státu papeži také popřála hodně zdraví, duševní i fyzické síly, vitality a pevné vůle.

Novým papežem byl František zvolen ve středu. Inaugurační mše nového papeže se uskuteční v úterý.

Nejznámější argentinský kardinál je strohým jezuitským intelektuálem a pokorným člověkem vyznávajícím prostý životní styl. Jako kardinál se snažil napravit pověst církve a obviňoval církevní vůdce z pokrytectví.

V Argentině je Bergoglio známý nejen svou pracovitostí, ale také důraznou opozicí vůči homosexuálním svazkům, které jsou v zemi legální.

Zvolení argentinského kardinála Jorgeho Bergoglia do čela římskokatolické církve zvlášť uvítal v Buenos Aires fotbalový klub San Lorenzo, jehož je nový papež František velkým obdivovatelem.

František I. sice nebude čelit obvinění z členství v Hitlerjugend jako jeho předchůdce, i Jorge Mario Bergoglio má ale podle médií problematickou minulost.

František I. je spolu s celou katolickou církví v Argentině dlouhodobě kritizován v lepším případě za nečinnost, v horším za tichou podporu vojenské diktatury. Během období známého jako Špinavá válka vládnoucí vojenská elita brutálně potírala levicové guerillové bojovníky.

Bergoglio sice v minulosti otevřeně kritizoval porušování lidských práv v Argentině za bývalého diktátorského režimu i chování levicových partyzánů, v roce 2005 byl ale obhájci lidských práv obviněn ze spiknutí s vojenskou juntou. V roce 1976 se údajně podílel na únosu dvou jezuitských kněží. Bergoglio to sice popíral, přesto se téma propíralo ještě před dvěma lety, informují Hospodářské noviny.

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje