Krach pražské koalice? TOP 09 a ODS shodu nenašly!

Praha - Pražská koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů. Šéf klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra ČTK řekl, že se koalice ocitla v krizi.

Ilustrační foto
doporučujeme

TOP 09 proto dnes vyvolala smírčí řízení. V průběhu smírčího řízení přitom může být kdykoli změněna nebo vypovězena koaliční smlouva.

"Vzhledem k tomu, že se zastupitelský klub TOP 09 domnívá, že smluvní strana nejeví dostatečný zájem o nalezení řešení v souladu s koaliční smlouvou, bylo zastupitelským klubem TOP 09 v souladu s koaliční smlouvou rozhodnuto o vyvolání smírčího řízení," uvedl Vávra v dopise adresovaném ODS.

Koalice se dlouhodobě nedokáže shodnout na čtyřech problematických bodech. Jedná se o otázky kolem dostavby a financování tunelu Blanka, které jsou podle Vávry nejzávažnější. Dále jde o objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů.

TOP 09 se s ODS nedokáže shodnout ani na ovládnutí Pražské plynárenské. Praha má se společností E. ON dohodnuté předkupní právo. E.ON chce svůj podíl podle médií prodat za 5,4 miliardy korun. V akciové společnosti Pražská plynárenská drží E.ON celkem 49,35 procenta a dalších 50,2 procenta kontroluje holding, v němž má Praha 51procentní podíl a zbytek ovládá E.ON. 

Rozkol v pražské koalici přitom ještě před týdnem viděl poměrně optimisticky předseda klubu zastupitelů za ODS Ondřej Pecha. „Snažíme se dohodnout, rozjeli jsme jednání a normálně pokračujeme. Jde o komplikované věci," poznamenal. Část agendy týkající se stavby tunelu Blanka má podle něj v kompetenci náměstek primátora Josef Nosek a druhou část má pod sebou primátor Bohuslav Svoboda. „Dva lidé to řídit nemohou. Do týdne předložíme variantu, jak by to mělo fungovat, aby se kompetence nepřekrývaly," sdělil serveru E15.cz Pecha. 

Témata: Praha | ODS | top 09
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama