Dienstbier byl užitečný idiot, který splnil svou úlohu a byl odstřelen

Komentář - Jiří Dienstbier splnil svou roli užitečného idiota a začal být svou otevřeností, svéhlavostí a odmítání kmotrovských praktik nepřijatelný a musel z kola ven. Brzy se ale vrátí, to je jisté.

Jiří Dienstbier /ČSSD/

Z Jiřího Dienstbiera se stal oblíbenec předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a to když udržel ČSSD mezi nejvlivnějšími stranami v Praze při posledních magistrátních volbách. Jako lídr ale odmítal spojenectví s ODS a tak ho pražští kmotři obešli a velkou koalici utvořili. Její trvání sice nebylo dlouhé, ale pro Dienstbiera to znamenalo, že zažil první zneužití.

Znechuceně se stáhl do pozadí, odkud ho vytáhl právě Sobotka, který vycítil šanci, jak zužitkovat relativně mladého politika, který oslovuje kavárenské intelektuály i část městské mládeže. Po smrti Dienstbierova otce padla volba právě na něj, aby obhájil otcův mandát v Senátu. Tak se také stalo. To se psal rok 2011.

Sobotka chtěl vytěžit z Dienstbiera co nejvíc a prosadil si ho do předsednictva strany. Tam tento nejpopulárnější politik v zemi pokračoval v kritice poměrů nejen ve vládě, ale i uvnitř ČSSD, kdy upozorňoval, že především pražská ČSSD je napojena na kmotry a byznys.

To se mu stalo osudným, i když záminkou k jeho odstřelení bylo něco jiného. Kritika Miloše Zemana. Proti tomuto expředsedovi ČSSD se Dienstbier jako kandidát na prezidenta vymezoval. Jenže to se ještě nevědělo, jak silné podhoubí mají Zemanovi podporovatelé v ČSSD.

Od začátku se proti němu postavila například Marie Benešová nebo Jaroslav Foldyna, další se přidali ihned po skončení prvního kola, ve kterém Dienstbier zabojoval a umístil se mezi čtyřmi nejlepšími. Do druhého kola se ale nedostal a strana podpořila Zemana. Kromě Dienstbiera.

Ten pokračoval v kritice lží, které Zeman a jeho tým vypouštěl, i pochybné minulosti některých spolupracovníků budoucího prezidenta.

Pak přišel sjezd ČSSD a výsledek je znám všem. Dienstbier byl odstřelen a vypuzen z vedení strany. Kromě Sobotky ho nikdo významný nepodpořil a Sobotka se s tím smířil. Místo Dienstbiera si prosadil do předsednictva Alenu Gajdůškovou, která vystřídala Marii Benešovou.

Znamená to Dienstbierův konec? Ne. Až ČSSD bude opět potřebovat zvednout preference, pak se na něj obrátí a na chvilku ho vytáhne do popředí. Po volbách ho pak zase odstřelí a on bude pokračovat v roli užitečného idiota a to tak dlouho, dokud na tuto hru bude sám přistupovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, upraví ho Senát

15.06.2021 13:23 Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Související:

Právě se děje