ČSSD je trapná, křičí šéf komunistů Filip. Co ho naštvalo?

Praha - Komunisté by ulehčili vyjednávání ČSSD po parlamentních volbách v příštím roce, kdyby ve své straně "přijali určité změny" vedoucí k tomu, aby byla KSČM vnímána jako demokratická levicová strana. ČTK to dnes řekl místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach. Jaké konkrétní změny mají učinit, neřekl.

Ilustrační foto
doporučujeme

O možnosti povolební spolupráce diskutovali představitelé ČSSD o uplynulém víkendu na sjezdu v Ostravě. Staronový předseda strany Bohuslav Sobotka uvedl, že by vytvoření společné vlády ČSSD a KSČM vládu zatížilo a poškodilo, protože komunisty dohání jejich totalitní minulost.

Otevřená je možnost, že by vznikla menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM. "Zatím komunisté spoléhají na to, že to bez nich nepůjde. Nicméně by nám to ulehčili, kdyby ve straně udělali některé změny," uvedl Škromach. Zdůraznil, že ČSSD bude do parlamentních voleb čerpat ze zkušeností, které budou mít sociální demokraté ze společného vládnutí s KSČM v krajích. Komunisté podle něj dostali šanci a je na nich, jak ji využijí.

"Současná KSČM je nezreformovanou stranou. Miroslav Grebeníček se ve Sněmovně otírá o Jana Palacha, Marta Semelová adoruje pohraničníky. Komunisté chodí dávat věnce na hrob Klementa Gottwalda. Pokud se komunisté jasně neoddělí od těchto věcí a v programu neopustí věci, jako je útok na soukromé vlastnictví, je pro mě nepředstavitelná vládní koalice s KSČM," řekl nedávno pro idnes.cz místopředseda ČSSD Michal Hašek.

"Krajské koalice s KSČM jsou pro nás vážným varováním. Ve vládě by to bylo podobné a já odmítám řešit skandály, že nějaký ministerský náměstek byl agentem StB," řekl MF DNES Michal Hašek.

Jako partnery do vlády vidí lidovce a zelené, pokud se tyto strany opět vrátí do Sněmovny. Na jihu Moravy ostatně Hašek vládne právě s lidovci. Hašek zároveň řekl, že se sociální demokraté musí bavit i se Zemanovci.

Výhrady sociálních demokratů vedení KSČM důrazně odmítá. Předseda komunistů Vojtěch Filip označil tvrzení, že KSČM dohání její totalitní minulost, za trapné. V uplynulých týdnech se přitom v několika regionech museli měnit členové krajských rad z KSČM, protože byli kritizováni právě za svoji činnost za totality.

Pro KSČM je důležité, že ČSSD na sjezdu v Ostravě odmítla zrušit bohumínské usnesení, které zapovídá vládní spolupráci právě mezi sociálními demokraty a KSČM. Pro jeho zrušení hlasovalo jen devět z 600 delegátů sjezdu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama