Miliardář Janeček žaluje Nečase za amnestii. Reakce premiéra byla ostrá!

Praha - Pětice lidí kolem miliardáře Karla Janečka dnes podala kvůli kontrasignaci amnestie trestní oznámení na premiéra Petra Nečase (ODS). Podle nich mohl předseda vlády zneužít pravomoc nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nečas v reakci poznamenal, že podávat trestní oznámení je českým národním sportem, a naznačil, že věc je reakcí na trestní oznámení úřadu vlády na Janečkova spolupracovníka, bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka.

Oznámení doplňuje nedávnou žádost předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a předsedy ústavně-právního výboru komory Miroslava Antla adresovanou nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Štěch a Antl v žádosti poukázali na fakt, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie, a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali. "Odpovědnost z ústavy přitom leží na vládě jako celku," upozornili senátoři.

Podle nich tak Nečas znemožnil posouzení dopadů amnestijního rozhodnutí prezidenta republiky a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a "rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

V žádosti se podotýká, že Nečas by mohl být podezřelý z trestného činu, i kdyby jednal nedbalostně.

Ústavní právník Jan Kysela z toho, že žádný záznam na vládním úřadě není, vyvozuje, že rozhodnutí z Hradu nepřišlo úřední cestou. Otázkou tedy je, kde premiér dokument podepsal.

Nečas v minulosti prohlásil, že nebude sdělovat časové ani procedurální detaily kvůli tomu, že amnestie je v režimu tajné.

"V této zemi se stává pomalu národním sportem podávat trestní oznámení. Kdokoliv může podat trestní oznámení na kohokoliv bez jakékoliv sankce nebo omezení," reagoval dnes předseda vlády na tiskové konferenci. Připomněl, že Randák čelí trestnímu stíhání kvůli zveřejnění výše odměn šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové. "Nevím, jak si to spojuje se mnou. Neřídím ani státní zastupitelství ani policii," poznamenal Nečas. Trestní oznámení je tak podle něj nejspíš motivováno "těmito nízkými motivy" a zřejmě inspirováno "nepříliš inteligentním krokem" předsedy Senátu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama