Senát hatí návrh na zrušení anonymních akcií?

Praha – Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny se obává, že zrušení anonymních akcií je vážně ohroženo. Rizikové jsou dle něj pozměňovací návrhy z dílny sociální demokracie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Senát Parlamentu ČR

V polovině února Poslanecká sněmovna schválila zrušení anonymních listinných akcií, což velmi uvítali občané i protikorupční organizace, přestože se nejedná o dokonalý návrh. Teď o tom rozhodují senátoři. Zrušení anonymních listinných akcií je dle Konieczného vážně ohroženo kvůli pozměňovacím návrhům od ČSSD. Hrozí, že projednávání zrušení bude ukončeno.

„Návrh "přílepku" k zákonu o veřejných zakázkách. Tento přílepek zpracovaný senátory za ČSSD se snaží zrušení anonymních listinných akcií doplnit. Doplnění má za cíl umožnit účast ve veřejných zakázkách pouze akciovým společnostem se zaknihovanými akciemi," uvádí.

Když senátoři přílepek přijmou a vrátí zpět do Poslanecké sněmovny i s přílepkem, vzniká riziko, že se nakonec nepřijme nic a kamsi zmizí návrh na zrušení anonymních listinných akcií. Poslanci ČSSD nemají v současné době převahu, a tak je pravděpodobné, že nebude návrh s přílepkem přijat. Bude následovat hlasování bez senátního přílepku.

V tomto případě však není jisté, že bude návrh přijat, neboť pro zrušení anonymních listinných akcií nemusí koalice získat 101 hlasů. „Ne úplně malá skupina "známých firem" z ODS (poslanci Šťastný, Bém, Drobil, Suchánek atd. - celkem 18 poslanců) při přijímání původního návrhu na zrušení akcií byla hlasitě proti. Jestliže tito pánové budou proti zrušení anonymních akcií i nadále, což se dá předpokládat, vládní koalice 101 hlasů k obhájení původního zákazu anonymních akcií nenajde. A zrušení anonymních akcií půjde znovu ke dnu jako bájný Titanik," dodává Konieczny.

A vzkazuje senátorům: „takže rada na závěr, páni senátoři: ty anonymní akcie už nechte plavat. Nijak jejich zrušení nevylepšujte. Nebo z toho zase bude velké nic."

Témata: NFPK | Akcie | senát
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama