Dostane Mládek padáka? Sobotka nedokáže jasně odpovědět

Praha - Složení stínové vlády ČSSD je věcí předsedy strany, řekl dnes ČTK lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Dodal, že o tom, kdo zasedne v její obnovené podobě, a to včetně nynějšího stínového ministra financí Jana Mládka, rozhodne sám po schůzkách s nynějšími členy i možnými adepty v horizontu několika týdnů.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Chci, aby jednotliví stínoví ministři byli odborně na výši a aby byli schopni připravit realistický program sociální demokracie pro příští volby. To jsou kriteria, která mne v této chvíli budou zajímat," řekl ČTK Sobotka.

Mládkův odchod ze stínové vlády žádá podle médií například pražská organizace ČSSD. Také podle dnešního vyjádření statutárního místopředsedy strany Michala Haška pro Hospodářské noviny by měl Hašek odejít ze stínové vlády sám.

"Zaznívají hlasy, že by Jan Mládek ve stínové vládě být neměl. Zaznívají také hlasy, že to je renomovaný odborník, který by ve stínové vládě měl zůstat," poznamenal dnes Sobotka. Všechny podněty od členů a sympatizantů nejsilnější české opoziční strany prý "vnímá", ke konkrétním jménům se však zatím nechce vyjadřovat.

Sobotka dnes omluvu označil za správnou reakci, která měla nastat. "Přirozeně zvážím působení Jana Mládka ve stínové vládě stejně, jako budu zvažovat působení dalších členů stínové vlády," prohlásil. V příštích týdnech má už předseda ČSSD se členy stínového kabinetu i možnými novými adepty na členství v něm naplánovaná jednání.

Stínový ministr financí Jan Mládek čelí kvůli výroku o parazitujících živnostnících trestnímu oznámení. Podala je Strana soukromníků ČR.

"Tím, že stínový ministr ČSSD Jan Mládek nazval živnostníky parazity, hrubě urazil celý živnostenský stav v ČR a reálně ukázal, kam míří ČSSD," uvedl místopředseda strany Aleš Hemer. Podle něj jde o útok na celou skupinu obyvatel v Česku.

Jeho slova odsoudili premiér Petr Nečas (ODS) i Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se už o víkendu o Mládkova výroku distancoval.

Učinil tak i v neděli na svém blogu na Aktuálně.cz. "Nesouhlasím s výroky Jana Mládka, ve kterých mluvil o parazitním chování živnostníků. Byly to výroky urážlivé a nešťastné. Také proto, že je bylo možné okamžitě absolutně špatně interpretovat. Živnostníci, kteří se snaží uživit sebe a své rodiny a to v čase ekonomické recese, kterou prodlužuje chybná pravicová vládní politika, nejsou ve vůbec jednoduché situaci. Každý, kdo poctivě pracuje či podniká, si zaslouží uznání."

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama