Klaus nechal vědomě okrást stát?

Praha – Bývalý prezident Václav Klaus prováděl na počátku 90. let jako ministr financí ekonomickou reformu, kterou bylo cíleně rozkradeno české hospodářství. Alespoň to vyplynulo z rozhovoru bývalého premiéra Jana Stráského pro Hospodářské noviny, uvádí disident Jan Urban v blogu Aktuálně.cz.

Václav Klaus
doporučujeme

„A pokud jde o to kradení: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali," uvedl Stráský, dle kterého kuponová privatizace byla cestou k urychlení zbohatnutí některých lidí, aby měli peníze na odkoupení státního majetku.

„Jan Stráský tak v rozhovoru nevědomky přesně popisuje těžko pochopitelnou nevzdělanost, chtivost moci, totální nezodpovědnost a ideologickou slepotu, s jakou se k odstátnění vlastnictví v tomto „mozkovém trustu ODS" přistupovalo," komentuje slova Stráského Urban.

Profesor Ota Šik již v roce 1990 upozorňoval, že to dopadne špatně: „ti chlapci nevědí o ekonomii nic. Myšlením to jsou zastydlí marxisté, sociální inženýři, kteří jsou přesvědčeni, že stačí jenom najít a mocensky prosadit jedinou správnou novou ideologii – a všechno pak půjde samo."

Stráský přiznal, že do procesu privatizace zatáhli banky, aby půjčili „našim lidem" s nízkou šancí na návrat peněz. Skupině lidí, která byla „správného" přesvědčení pro rozhodující politiky, byl tento postup velkým přínosem.

Urban se proto ptá, kdo ty „naše lidi" vybíral, když z nich vzešli mimo jiné i současní dnešní straničtí kmotři, jakým je například Šlouf. Dále na tomto způsobu privatizace vydělal Kožený, Pitr, Krejčíř či Mrázek.

„Minimální odhad přímých ztrát z nedobytných bankovních úvěrů z doby „bankovního socialismu" je přes pět set miliard. Je podivuhodnou slabostí české politiky a novinařiny, že se k těmto otevřeně kriminálním dobám tak málo vyjadřují," píše Urban s odůvodněním, že mnoho novinářů se řadilo mezi klausovce a sociální demokracie móresy převzala a legitimizovala skrze opoziční smlouvu.

Klaus bude dle Urbana nadále pokračovat v obhajování svých reforem a myšlenek, která však dle disidenta ani nemá. Urban však Klause svým způsobem ocenil: to, že Klaus vždy odmítal fakta i diskuze, mělo šmrnc marketingové geniality.

„S Milošem Zemanem na Hrad přicházejí klony „našich lidí". Někteří delegáti sjezdu ČSSD prý při jeho projevu na jejich sjezdu plakali dojetím. Jiří Dientsbier, jediný autentický protikorupční politik ČSSD, byl zameten pod koberec. „Dobré časy" se vracejí. Kdo bude mlčet první," ptá se.

Témata: Václav Klaus
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama