Sněmovna se hádá kvůli amnestii: Zrušit nebo stanovit jiná pravidla?

Praha - Sněmovna dnes podpořila ústavní novelu ČSSD, podle níž by měl premiér spolupodepisovat všechny druhy prezidentských milostí. Předloha odolala návrhu na zamítnutí, který podala ODS, a míří k posouzení do ústavně-právního výboru.

Ilustrační foto
doporučujeme

Novela by měla zavést povinnost premiérovy kontrasignace u rozhodnutí prezidenta, kterým odpouští nebo zmírňuje uložený trest, nebo zahlazuje odsouzení. U zastavení trestního stíhání už povinnost platí.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek soudí, že současná úprava bez spolupodpisu nefunguje a porušuje principy parlamentní republiky. Prezident činí sám o sobě rozhodnutí, za které neodpovídá, uvedl.

Naopak exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) tvrdil, že kontrasignace problém milostí jako mimořádné záležitosti nevyřeší. Dál to bude podle něho mimořádný a soudně nepřezkoumatelný prostředek, který vychází z monarchie. Pospíšil by podpořil návrh, který by milosti zrušil úplně.

Za jejich zachování jako aktu milosrdenství směřující ke zmírnění tvrdosti trestu se vyslovil šéf poslanců ODS Marek Benda, který podal návrh na zamítnutí. Kontrasignace by vedly podle něho jen k politickým hádkám.

"Kontrasignace ničemu nepomůže," připojila se také vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Rovněž ona připouští debatu o zrušení institutu milostí i amnestie.

Pětice lidí kolem miliardáře Karla Janečka podala v úterý kvůli kontrasignaci amnestie trestní oznámení na premiéra Petra Nečase. Podle nich mohl předseda vlády zneužít pravomoc nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Oznámení doplňuje nedávnou žádost předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) a předsedy ústavně-právního výboru komory Miroslava Antla adresovanou nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi.

Štěch a Antl v žádosti poukázali na fakt, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie, a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali. "Odpovědnost z ústavy přitom leží na vládě jako celku," upozornili senátoři.

Podle nich tak premiér znemožnil posouzení dopadů amnestijního rozhodnutí prezidenta republiky a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a "rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama