Česko se vzepřelo Bruselu: Na cigarety nám nesahejte!

Praha - Senát se ve shodě s vládou postavil proti snaze Evropské komise zakázat cigarety s příchutěmi a zvětšit na krabičkách varování před dopady kouření. EK si návrhem vymezuje příliš rozsáhlé přenesené pravomoci, shodla se dnes horní komora.

Ilustrační foto
doporučujeme

Senát "nepodporuje zákaz tabákových výrobků s příchutí, neboť neshledal jakoukoli vazbu mezi konzumací těchto specifických variant výrobku a mírou spotřeby tabákových výrobků mezi mladými lidmi a neshledává v zákazu této kategorie výrobků žádný přínos k vytvoření a fungování vnitřního trhu", citoval z usnesení Antonín Maštalíř (ČSSD) ze senátního evropského výboru. Český tabákový průmysl by podle senátora přišel až o 40 miliard korun ročně na výrobě ochucených a speciálních cigaret.

Horní komora také nesouhlasila s větším varováním na krabičkách cigaret, neboť by to mohlo vést k poškozování práv vlastníků loga, ochranných známek a průmyslových vzorů. "Efekt těchto varování na snižování spotřeby cigaret dosud nebyl hodnověrně prokázán," podotkl Maštalíř.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera k tomu podotkl, že takové krabičky lze snadno uschovat do neprůhledného obalu. Návrh směrnice označil za "akci těch, kteří si myslí, že byli nadáni páchat dobro". Postoj Senátu by podle něj bylo jednodušší shrnout do věty: "Myslíme si, že je to totální blbost."

Zdrženlivý postoj naopak zaujala místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) ve shodě s výhradami ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s poukazem na zdravotní rizika kouření. Ministr uvedl, že stanovisko vlády i Senátu respektuje, jsou však ovlivněna především ekonomickými zájmy České republiky. Heger mimo jiné uvedl, že na kuřácích Česká republika "mírně vydělává".

Podle návrhu, který evropský komisař pro veřejné zdraví Tomio Borg oficiálně představil loni 19. prosince a Evropská komise právě včera začala projednávat, budou fotografie s drastickými obrázky, například rakovinou prolezlých plic, muset pokrývat 75 procent přední i zadní strany krabičky cigaret. Po nalepení daňového kolku tak zbude na zobrazení značky cigaret pouze pětina plochy v dolní části krabičky, informují Novinky.cz.

Tabák pro ruční balení cigaret má zase být označen varováními na uzávěru, která budou zaujímat 50 procent jeho velikosti. Průměr cigaret nemá být menší než 7,5 milimetru, což by znamenalo konec „slimek". Ingredience a přidávané vitamíny, kofein, taurin a barviva se mají zakázat, což zahrnuje i mentol.

Cigarety s příchutěmi a slimky se na celkovém prodeji cigaret v EU podílejí zhruba 12 procenty. Tabákové firmy tvrdí, že pokud směrnice projde, budou milióny těchto zákazníků hledat cigarety daného druhu jinde, zejména na nelegálním trhu.

Evropská komise přitom nepředložila žádnou analýzu, která by dokazovala, že zmíněný zákaz a šokující obrázky odradí děti a mladé lidi od kouření. Naopak podle průzkumu Eurobarometru na otázku, proč začali kouřit, odpověděla pouze tři procenta kuřáků, že kvůli efektní krabičce.

Témata: Senát ČR | EU | Kouření
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama