ZE SJEZDU SPOZ: Co se stalo, kdo co řekl

Praha - V pražském TOP Hotelu na Chodově se dnes od 10 hodin koná IV. sjezd Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ). Kromě projevu prezidenta a čestného předsedy SPOZ Miloše Zemana je nejočekávanější částí sjezdu zvolení nového předsedy. Ten dosavadní, Vratislav Mynář, se totiž stal kancléřem prezidenta. Sledujte nejdůležitější okamžiky sjezdu v online reportáži přímo z místa.

371
doporučujeme

17:35 Mluvčí Hana Burianová nenechala přítomné novináře položit otázky. Tím online reportáž ze IV. sjezdu SPOZ končí. Děkujeme Vám za Vaši pozornost, případné připomínky a náměty pište, prosím, do diskuse pod tímto článkem či na email redaktora [email protected]. Hezký zbytek sobotního dne.

17:33 Miloš Zeman opakuje, že doporučil sociální demokracii sestavit menšinovou vládu. "Pokud se dostane SPOZ do Sněmovny, bude důvěryhodným partnerem, aniž by strana vstupovala do vlády."

17:31 Miloš Zeman vyjadřuje naději, že se SPOZ otevře odborníkům, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru (starostové, podnikatelé, odboráři).

17:30 Miloš Zeman: "Prezident republiky by měl navštěvovat, bude-li pozván, sjezd všech významných politických stran. Sám fakt, že prezident republiky je čestným předsedou strany, nezajišťuje volební úspěch. Uvedl jsem příklad Václava Havla, který silně podpořil Stranu zelené, a přesto tato strana získala pouhá tři procenta v posledních parlamentních volbách."

17:27 "Byl zvolen velmi silný tým," domnívá se nově zvolený první místopředseda Martin Nejedlý. "Myslíme si, že naše místo je v Poslanecké sněmovně," dodal.

17:25 Brífink začíná. Přišel i Miloš Zeman.

17:05 "Pracujme všichni," rozloučil se Miloš Zeman. Zda se účastní i brífinku, není jasné.

17:01 Za čtvrt hodiny následuje brífink s novým vedením. Sledujte online reportáž ze IV. sjezdu SPOZ i nadále.

17:00 VÝSLEDKY VOLEB MÍSTOPŘEDSEDŮ:

vydaných listků: 211, odevzdaných lístků: 211, neplatných lístků: 16, tudíž hlasovalo195 delegátů

za místopředsedy zvoleni: Radek Augustin, Dita Portová, Vladimír Kruliš

16:45 Už za pár minut budou vyhlášeny výsledků volby tří místopředsedů. Zde se očekávají těsnější výsledky, než tomu bylo v případě předsedy a prvního místopředsedy.

16:10 Výsledky volby prvního místopředsedy: Vydáno 206 lístků, odevzdáno 206 lístků, neplatných 6 lístků, pro zvolení Nejedlého 163 hlasů, proti 37 hlasů. Martin Nejedlý se tak stal prvním místopředsedou SPOZ.

15:46 Nominace na místopředsedy SPOZ: Radek Augustin, Vladimír Gruliš, Dita Prtová, Martin Schubert, František Zeman.

15:30 "Kolik by vás tady bylo, kdyby se nestal Miloš Zeman prezidentem?" ptá se Martin Nejedlý. Naráží snad na členy SPOZ, kteří jsou ve straně účelově?

15:22 Na prvního místopředsedu byl nominován Martin Nejedlý. Strana bude volit prvního místopředsedu a tři místopředsedy.

15:19 "Je potřeba šetřit, ale jsou třeba prorůstová opatření. Podnikatelé nepotřebují nižší daně, ale zakázky," uzavírá Štengl a souzní se Zemanem v heslu "preference investic před spotřebou".

15:16 "Základem programu SPOZ jsou myšlenky Miloše Zemana. Je to dědictví, které nám Zeman zanechal. Jsme pouhými apoštoly myšlenek Zemana," vyznává se Štengl.

15:14 "Stojí před námi důležitý úkol, a to uspět v parlamentních a komunálních volbách. Je důležité, aby se myšlenky naší strany a Miloše Zemana staly součástí vysoké politiky," říká Štengl a cituje Tomáše G. Masaryka - "Určitě zvítězíme, ale dá to fušku."

15:11 Štengl tak potvrdil předchozí spekulace, je novým předsedou. Získal přes 75 % hlasů.

15:10 Volební komise konstatuje, že bylo vydáno 211 lístků, odevzdáno 209 lístků, z toho 10 neplatných. Pro zvolení Štengla se vyslovilo 150 hlasů. Proti hlasovalo 49 lidí.

15:09 Čeká se ještě na Miloše Zemana.

15:05 Delegáti se opozdili na obědě, volba se opozdí.

14:47 Mluvčí Hana Burianová předpokládá časový průtah při volbě místopředsedů. Odhaduje její konec cca mezi sedmnáctou a osmnáctou hodinou. Poté bude následovat krátký brífink. Zdali se ho zúčastní i prezident Zeman, není jisté. "Má na večer domluvený program s rodinou," řekla Burianová serveru EuroZprávy.cz.

14:46 Pro přítomné delegáty, hosty sjezdu i zástupce médií byly v restauraci TOP Hotelu Praha připraveny bohaté švédské stoly. Podával se hovězí vývar s játrovými knedlíčky, bufet studených předkrmů, saláty, lidé si mohli jako hlavní chod vzít kupř. domácí sekandou, burgundskou hovězí pečeni, jehnečí pečeni či pečené kuře. V nabídce byly i minidezerty a čerstvé ovoce.

14:45 Po pauze na oběd bude od 15 hodin následovat volba předsedy, 1. místopředsedy a místopředsedů. Předsedou se nejspíše stane Zdeněk Štengl, který nemá protikandidáta. Doporučil ho i sám dosavadní šéf strany Mynář.

13:36 Jediným kandidátem na nového předsedu strany je Zdeněk Štengl.

13:30 Miloš Zeman po vykouřené cigaretě serveru EuroZprávy.cz sdělil, jak odhaduje volební zisk SPOZ - "Mezi nulou a sty procenty. Mám tak jistotu, že moje prognóza bude pravdivá."

13:00 1. místopředseda strany Zdeněk Štengl v projevu pochválil práci krajských štábů. Právě o Štenglovi se hovoří jako o nejžhavějším kandidátovi na post předsedy strany.

12:20 "Posilme demokratickou levici," přeje si bývalý ministr dopravy Jaromír Schling.

12:00 "Bez Miroslava Šloufa by SPOZ nevznikla a bez něho by Miloš Zeman nekandidoval na prezidenta," říká Josef Bušek.

11:54 "Ve spojení s Milošem Zemanem vaše strana posune naši zemi dál," vyjadřuje naději Komárek. Sklidil potlesk.

11:52 "Vaše strana se rodí v echu velkých idejích lidstva skutečné lidové demokracie, vlády lidu starého Řecka," chválí stranu profesor Valtr Komárek.

11:48 Začíná projev čestného předsedy ČSSD Valtra Komárka.

11:41 Miloš Zeman ukončuje svůj projev slovy - "Nesmírně si vážím toho, že jsem členem Strany práv občanů - Zemanovci." Ze sálu jsou vykázáni novináři.

11:40 "Last, but not least, děkuji své dceři Kateřině. Velmi děkuji za její pomoc," vzpomenul na rodinu Zeman. O jeho manželce nemluvil.

11:39 Zeman děkuje práci volebního týmu. Děkuje za práci ve volném čase, bez nároku na honorář, za organizaci. Sál mohutně tleská.

11:37 Zeman se omlouvá M. Nejedlému, šéfovi české pobočky Lukoilu, za vláčení novinami. "Svěřím vám sladké tajemství po prezidentské volbě. LUKOIL nám nedal ani korunu."

11:35 "Politický plevel", tak Zeman říká stranám, kteří vstoupí do vlády a pak upadnou do politického zapomnění. Mezi takovéto "plevely" označil strany: ODA, US-DEU, KDU-ČSL, Stranu zelených, Věci veřejné a LIDEM.

11:32 "Nový klub poslanců SPOZ bude stát před velkým pokušením. Prosím vás pěkně, vzpomeňte si na Stranu zelených. Měla 6 poslanců, 4 ministry, všichni vyhořeli jako papír. SZ se pak nedostala ani do parlamentu. Vzpomeňte si na KDU-ČSL, Unii svobody, která zanikla, na ODA, která taky zanikla. Necpěte se do vlády, pracujte v jednotlivých odborných výborech. Strom roste pomalu, jenom plevel roste rychle. Připravujte se na převzetí ministerstev v roce 2018."

11:30 "Sociální demokracie navrhla jako dárek k Vánocům třinácté důchody. To by zatížilo stát 6 miliardami korun. My jsme navrhovali stavbu nových domovů důchodců. To ukazuje rozdíl našeho hospodářského programu a programu ČSSD. Rozdíl se dá zobecnit: preference investic před plýtvavou vládní spotřebou, přebujelými náklady na byrokratický aparát, předraženými vojenskými zakázkami a tak dále. Je to nepopulární téma, protože investice nemají volební právo a politické strany před volbami dávají dárečky svým voličů, mezi něž investice nepatří. Mějme odvahu prosadit přímou demokracii, mějme odvahu toto téma zdvihnout. Česká ekonomika je hluboce podinvestovaná. Bez investic dále poroste nezaměstnanost a českou ekonomiku odsuzujeme ke ztrátě konkurenceschopnosti."

11:28 Tři body Zemana: Snížení preferenční kvóty pro kandidáty z 5 % na 3 %, zvýšení počtu volebních krajů, "panašování". "SPOZ je tu pro komfort voličů." Panašování je výběr napříč politickým spektrem bez ohledu na stranickou příslušnost. Zeman připomíná třeba úspěch panašování ve Švýcarsku.

11:23 Pro úspěch Miloš Zeman vyzdvihuje dva entity - PROGRAM a LIDI.

11:22 "Ve volbách odevzdám hlas SPOZ. Jako občan, nikoliv jako nadstranický prezident."

11:22 "Václav Havel podpořil Stranu zelených a ona dostala necelá 3 % v posledních parlamentních volbách."

11:21 "Máme šanci zaujmout pozici silné strany, která může být i kritickým korektivem sociální demokracie, a to zejména tehdy, pokud by se ČSSD odklonila od vyhlášeného programu."

11:20 "Děkuji za pozvání na NÁŠ sjezd," řekl čestný předseda strany Miloš Zeman.

11:18 Začíná projev Miloše Zemana. Nalil si jemně perlivou vodu.

11:15 "Nelze se nedostat do parlamentu," připomíná Mynář a děkuje hlavním lidem z volebního týmu Miloše Zemana - sobě, Zdeňkovi Štenglovi a Martinu Nejedlému. Děkuje zároveň všem. "Co jsme dokázali, je úspěch nás všech. Doufám, že jsem vám byl dobrým předsedou," uzavírá svůj projev Mynář. Za chvíli přijde na řadu Miloš Zeman.

11:13 Vratislav Mynář chválí, jak SPOZ zvládl volbu prezidenta. "Dali jsme do toho celé své srdce," a dodává - "Máme nejlepšího prezidenta republiky, jakého si můžeme přát."

11:12 Mynář připomíná, že parlamentní volby příští rok budou pro stranu zásadní. Zároveň upozorňuje, že pozitivním příkladem, jak uspět, jsou nestraničtí kandidáti či odborníci. Jako příklad uvádí Františka Čubu, legendu z JZD Slušovice.

11:11 Mynář lituje výsledků v krajských volbách. Chválí jen výsledky ve zlínském kraji (7,2 %) a kraji pardubickém (5,3 %).

11:10 Mynář připomíná pokusy ústecké a plzeňské krajské organizace stranu rozpustit. Hřímá slovy, že "tohle se už nikdy nesmí opakovat".

11:07 Mynář vzývá petici za přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů a prezidenta. Celkem dobrovolníci SPOZ sesbírali pro Zemana přes 116 tisíc.

11:06 Mynář chválí širokou škálu mediální prezentace SPOZ. Noviny, moderní internetové stránky i tiskové konference.

11:01 Začal projev předsedy strany Vratislava Mynáře. "Porodní bolesti máme za sebou." Vítá "dobu očisty", tedy přeregistraci členů po neúspěšných parlamentních volbách. Nyní má strana přes 2 300 členů a stále roste.

11:00 Právě přijel Miloš Zeman v doprovodu své dcery Kateřiny. "Přijel jsem sem s dobrými pocity," řekl po vystoupení z limuzíny přítomným novinářům.

10:55 Na sjezdu často zaznívají obavy z toho, aby SPOZ nepotkal stejný osud jako třeba Věci veřejné, ale i Stranu zelených, tedy účast ve vládní koalici a poté propad volebních preferencí. Před tím bude varovat i Zeman ve svém projevu. "Jsme stále nováčci," upozornil předseda republikové kontrolní komise Martin Schulz.

10:40 "Konec sjezdu se očekává kolem 18. hodiny," sdělila serveru EuroZprávy.cz členka sjezdového týmu.

10:35 Na začátku sjezdu se řešily technické problémy, především u novinářů. Médiím byla dána jen jedna malá místnost bez obrazovky. Především díky pracovníkům Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu mluvčí strany Hana Burianová (která rovněž bude na svou funkci rezignovat, protože se stala i mluvčí prezidenta Zemana) zajistila prostor před hlavním sálem.

10:25 Moderátorem sjezdu je místopředseda strany Josef Baxa.

10:20 Sjezd začíná s mírným zpožděním, a to státní hymnou. Optickou většinou byl schválen program sjezdu.

10:00 Zdravíme Vás ze IV. sjezdu Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). Hlavní částí programu bude projev prezidenta republiky Miloše Zemana, který se očekává po 11. hodině.

09:50 Sjezd navštívil i Miroslav Šlouf, považovaný za šedou eminenci, bývalý šéfporadce premiéra Zemana v letech 1998-2002.

Témata: SPOZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama