Nový šéf SPOZ: Zemanovo "evangelium" předáme všem občanům

ROZHOVOR - Nový šéf SPOZ Zdeněk Štengl získal na IV. sjezdu SPOZ přes 75 % hlasů, a to mu tak dává silný mandát prosadit své vize. On ale říká: "Jsme pouhými apoštoly, kteří ponesou myšlenky našeho prezidenta." Zároveň se nebojí sporů s prezidentem a čestným předsedou strany Zemanem.

Zdeněk Štengl /SPOZ/ byl zvolen šéfem strany na IV. sjezdu

EuroZprávy.cz: V první řadě Vám gratuluji ke zvolení novým předsedou Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ). Dostal jste přes 75 % hlasů. Vnímáte takový silný mandát jako zadostiučení za úspěšnou kampaň před prezidentskými volbami?

Zdeněk Štengl: Nevnímám to jen za úspěšnou prezidentskou kampaň, ale myslím si, že je to i za výsledky v krajských volbách, protože se podařilo v Pardubickém kraji přesáhnout 5% hranici, a tak máme nyní možnost svůj program aplikovat. Své zvolení tedy vnímám za ocenění práce.

EZ: Příští rok nás čekají parlamentní volby. Podle průzkumů má SPOZ velkou šanci zasednout ve Sněmovně. S jakým volebním výsledkem byste byl spokojen?

ZŠ: S každým výsledkem nad 5 %. Nebudu říkat megalomanské prognózy, to přísluší prognostikům. Vše, co bude nad 5 %, bude dobře.

EZ: Miloš Zeman se před deseti lety rozešel ve zlém se sociální demokracií. Nyní si k ČSSD opět hledá cestu. Ač máte v názvu strany jeho jméno, nebojíte se, že se teoreticky může stát, že i s SPOZ se prezident republiky "rozkmotří"?

ZŠ: Pokud budeme dodržovat principy a vize Miloše Zemana a nebudeme vymýšlet "nesmysly", tak se Miloš Zeman s SPOZ určitě nerozejde. My jsme mu vytvořili zázemí a dílem jsme mu pomohli v prezidentské kampani především v petiční akci za přímou volbu prezidenta. Čili Miloš Zeman nemá proč se s námi rozcházet ve zlém a my už vůbec ne, protože - jak jsem dříve řekl - byl zvolen papež a papež káže evangelium Ježíše Krista.

EZ: Ano, to jste řekl serveru Českápozice.cz...

ZŠ: Ano. My jsme se semkli kolem Miloše Zemana kvůli jeho vizím, a tak by bylo zrůdné je opuštět. Ony vize jsou smysluplné, jak pro mladé lidi, tak pro seniory. My říkáme: bezplatné školství, podpora zaměstnanosti formou investic a pobídek zaměstnavatelům. Zemanovo evangelium budeme předávat všem občanům.

EZ: Zmínil jste mladé lidi. Ti v lednu volili ve většině Zemanova protikandidáta, Karla Schwarzenberga. Budete se v průběhu svého mandátu jako předseda SPOZ zaměřovat na mladší elektorát?

ZŠ: Určitě. Stojím o to hodně. Navštívil jsem několik škol, bavil jsem se se studenty například o tom, jestli chtějí bezplatné školství. Oni mi odpověděli, že jim to stejně platí rodiče, takže jim je to jedno. Dále jsem jim říkal, že bychom chtěli snížit DPH na základní potraviny na 10 %. Studenti mi opět odpověděli "nás to vůbec nezajímá". Určitě chci mladé lidi přitáhnout, aby je to přinutilo se nad naším programem zamyslet, protože jednou budou starší.

Dnešní mládež přemýšlí jinak, nechci jim nic slibovat. Až vystudují, budou se ucházet o práci, kterou dostanou jen tehdy, bude-li ve státě dost investic a budou-li mít podnikatelé koho zaměstnávat. Jinak zavřou firmy a bude nezaměstnanost v Česku ještě vyšší. A právě toto by si měli mladí lidé uvědomit.

EZ: Jako nový předseda SPOZ budete víc na očích, s čímž souvisí i větší mediální zájem a z něho pro Vás vyplývající povinnosti. Miloš Zeman odmítl dávat rozhovory deníkům Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Jak budete s médii komunikovat?

ZŠ: Miloš Zeman má určité negativní zkušenosti z minulých let. Já je zatím nemám, čili já poskytnu médiím jakýkoliv rozhovor. Je to ovšem do prvního zranění. Útočit nebudu, jsem pozitivní člověk a chci každému sdělit svoje názory. Pokud mě někdo bude ranit či se chovat neadekvátně, postavím se k němu tak, jak se postavil ke mně.

Témata: SPOZ | Štengl, Zdeněk

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Babiše na mítinku v Unhošti vypískali odpůrci, v Ústí začaly potyčky

11.08.2022 16:16 Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Hrátky s ohněm pokračují. Záporožská jaderná elektrárna opět terčem útoku

11.08.2022 16:59 Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, uvedla dnes ukrajinská…

Česká unie cestovního ruchu kritizuje návrh vyhlášky o nižších teplotách…

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Babiše v Unhošti opět vypískali, v Ústí se do sebe pustili odpůrci a…

11.08.2022 16:16 Aktualizováno Protesty a potyčky mezi příznivci a odpůrci provázely dnes odpoledne mítink předsedy hnutí ANO…

Babiš by mohl oznámit rozhodnutí ohledně kandidatury na prezidenta 28.…

11.08.2022 12:24 Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš možná oznámí své rozhodnutí ohledně prezidentské…

Poslanci se mají zabývat kontakty šéfa civilní rozvědky 25. srpna

11.08.2022 12:15 Sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace, se bude…

Senát souhlasí s členstvím Finska a Švédska v NATO

10.08.2022 18:34 Senát dnes podle očekávání hladce schválil rozšíření Severoatlantické aliance (NATO) o Finsko a…

Fiala chce mluvit s Rakušanem o šéfovi civilní rozvědky s kontakty na Rédla

10.08.2022 17:25 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje promluvit si s ministrem vnitra a předsedou hnutí STAN Vítem…

Lipavský připustil plošné pozastavení víz pro Rusy jako jednu z dalších…

10.08.2022 17:22 Plošné pozastavení víz pro ruské občany členskými státy Evropské unie by mohlo být další účinnou…

Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, schválil…

10.08.2022 17:15 Aktualizováno Česko zakáže výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s…

Senát souhlasí s nasazením až 1200 českých vojáků na východní hranici NATO

10.08.2022 15:02 Na východní hranici NATO asi bude moci být v příštích dvou letech nasazeno kvůli posílení obrany až…

Ukrajinský velvyslanec dostal Stříbrnou medaili předsedy Senátu od…

10.08.2022 13:15 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu…

Související:

Právě se děje

reklama