Nový šéf SPOZ: Zemanovo "evangelium" předáme všem občanům

ROZHOVOR - Nový šéf SPOZ Zdeněk Štengl získal na IV. sjezdu SPOZ přes 75 % hlasů, a to mu tak dává silný mandát prosadit své vize. On ale říká: "Jsme pouhými apoštoly, kteří ponesou myšlenky našeho prezidenta." Zároveň se nebojí sporů s prezidentem a čestným předsedou strany Zemanem.

Zdeněk Štengl /SPOZ/ byl zvolen šéfem strany na IV. sjezdu
doporučujeme

EuroZprávy.cz: V první řadě Vám gratuluji ke zvolení novým předsedou Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ). Dostal jste přes 75 % hlasů. Vnímáte takový silný mandát jako zadostiučení za úspěšnou kampaň před prezidentskými volbami?

Zdeněk Štengl: Nevnímám to jen za úspěšnou prezidentskou kampaň, ale myslím si, že je to i za výsledky v krajských volbách, protože se podařilo v Pardubickém kraji přesáhnout 5% hranici, a tak máme nyní možnost svůj program aplikovat. Své zvolení tedy vnímám za ocenění práce.

EZ: Příští rok nás čekají parlamentní volby. Podle průzkumů má SPOZ velkou šanci zasednout ve Sněmovně. S jakým volebním výsledkem byste byl spokojen?

ZŠ: S každým výsledkem nad 5 %. Nebudu říkat megalomanské prognózy, to přísluší prognostikům. Vše, co bude nad 5 %, bude dobře.

EZ: Miloš Zeman se před deseti lety rozešel ve zlém se sociální demokracií. Nyní si k ČSSD opět hledá cestu. Ač máte v názvu strany jeho jméno, nebojíte se, že se teoreticky může stát, že i s SPOZ se prezident republiky "rozkmotří"?

ZŠ: Pokud budeme dodržovat principy a vize Miloše Zemana a nebudeme vymýšlet "nesmysly", tak se Miloš Zeman s SPOZ určitě nerozejde. My jsme mu vytvořili zázemí a dílem jsme mu pomohli v prezidentské kampani především v petiční akci za přímou volbu prezidenta. Čili Miloš Zeman nemá proč se s námi rozcházet ve zlém a my už vůbec ne, protože - jak jsem dříve řekl - byl zvolen papež a papež káže evangelium Ježíše Krista.

EZ: Ano, to jste řekl serveru Českápozice.cz...

ZŠ: Ano. My jsme se semkli kolem Miloše Zemana kvůli jeho vizím, a tak by bylo zrůdné je opuštět. Ony vize jsou smysluplné, jak pro mladé lidi, tak pro seniory. My říkáme: bezplatné školství, podpora zaměstnanosti formou investic a pobídek zaměstnavatelům. Zemanovo evangelium budeme předávat všem občanům.

EZ: Zmínil jste mladé lidi. Ti v lednu volili ve většině Zemanova protikandidáta, Karla Schwarzenberga. Budete se v průběhu svého mandátu jako předseda SPOZ zaměřovat na mladší elektorát?

ZŠ: Určitě. Stojím o to hodně. Navštívil jsem několik škol, bavil jsem se se studenty například o tom, jestli chtějí bezplatné školství. Oni mi odpověděli, že jim to stejně platí rodiče, takže jim je to jedno. Dále jsem jim říkal, že bychom chtěli snížit DPH na základní potraviny na 10 %. Studenti mi opět odpověděli "nás to vůbec nezajímá". Určitě chci mladé lidi přitáhnout, aby je to přinutilo se nad naším programem zamyslet, protože jednou budou starší.

Dnešní mládež přemýšlí jinak, nechci jim nic slibovat. Až vystudují, budou se ucházet o práci, kterou dostanou jen tehdy, bude-li ve státě dost investic a budou-li mít podnikatelé koho zaměstnávat. Jinak zavřou firmy a bude nezaměstnanost v Česku ještě vyšší. A právě toto by si měli mladí lidé uvědomit.

EZ: Jako nový předseda SPOZ budete víc na očích, s čímž souvisí i větší mediální zájem a z něho pro Vás vyplývající povinnosti. Miloš Zeman odmítl dávat rozhovory deníkům Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Jak budete s médii komunikovat?

ZŠ: Miloš Zeman má určité negativní zkušenosti z minulých let. Já je zatím nemám, čili já poskytnu médiím jakýkoliv rozhovor. Je to ovšem do prvního zranění. Útočit nebudu, jsem pozitivní člověk a chci každému sdělit svoje názory. Pokud mě někdo bude ranit či se chovat neadekvátně, postavím se k němu tak, jak se postavil ke mně.

Témata: SPOZ | Štengl, Zdeněk
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš se má omluvit senátorovi Wagenknechtovi

13.06.2021 20:06 Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že…

Expremiér Fischer nechápe, že vláda plánuje větší schodek než v roce 2020

13.06.2021 14:19 Bývalý premiér a ministr financí Jan Fischer nechápe, že vláda plánuje pro příští rok větší deficit…

Zásah na úřadu vlády byl podle zákona, stojí si Šlachta i po letech za svým

13.06.2021 14:10 Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle…

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama