Pitomosti z EU se jen hrnou: Česko je špičkou v přebírání směrnic!

Praha - Česko se loni dostalo z 23. na páté místo v žebříčku zemí EU, který odráží přebírání evropských nařízení do právního řádu členského státu. Byl to nejvýraznější posun v porovnání s ostatními unijními státy, řekl tento týden senátorům ministr Petr Mlsna, který je předsedou legislativní rady vlády.

Ilustrační foto

Takzvaný transpoziční deficit České republiky podle něho poprvé klesl pod jedno procento. Transpoziční deficit vyčísluje celkový počet směrnic, které členským státům zbývá převést do národního práva a u nichž již vypršela lhůta, do které tak mělo být učiněno.

Do konce loňského listopadu českému státu scházelo převzít pouze tři směrnice, což se podařilo napravit novelami transplantačního zákona a zákona o léčivech a zákonem o označování výbušnin. Další směrnice by se měly v českém právu objevit do konce letošního dubna, a to ve formě šesti zákonů nebo jejich novel, které projednává parlament. Patří k nim například novela o nouzových zásobách ropy.

Zbývající směrnice, jejichž lhůta pro provedení transpozice uplynula nebo uplyne ke 30. dubnu, budou do českého práva podle vlády převedeny přijetím jejich nařízení nebo vyhlášek.

Některé ze směrnic jsou opravdu absurdní, jak píše server tn.cz.

Jedna z nich třeba zakazuje kadeřnicím nosit boty na podpatku, snubní prstýnky a hodinky. Nová pravidla také kadeřnicím nakazují "pravidelné společenské rozhovory" a jakýsi "kód pro témata klevetění", údajně proto, aby na pracovišti zavládlo "mentálně příjemné a zdravé prostředí". Otázkou je, zda-li mentálně zdravé prostředí vládne v Bruselu.

Sedmistránkové nařízení č. 1677/ 88 o vzhledu okurky, ve kterém mimo jiné stojí, že výběrové okurky musí být "dobře tvarované a téměř rovné (maximální výška oblouku: 10 mm na 10 cm délky okurky)", úředníci stáhli.

K podobnému kroku se bruselští byrokrati statečně odhodlali i v případě banánového nařízení č. 2257/ 94, kde se zase uvádí, že banány výběrové jakosti "nesmí mít vady, s výjimkou velmi lehkých povrchových poškození nepřesahujících celkem 1 cm plochy prstu", a že všechny banány musí "dosahovat délky nejméně 14 cm a stupně plnosti nejméně 27 mm a být bez znetvoření a anomálního zakřivení plodů". Směrnice byly zrušeny v roce 2009.

Úředníci EU mají rovněž starosti o bezpečí našich dětí. Ohrožuje je prý nafukování balónků. Podle nejnovější směrnice tak děti do 14 let nesmějí nafukovat pouťové balónky a troubit na frkačky bez dozoru dospělé osoby.

Témata: EU | Vláda ČR

Pospíšil dál povede pražskou buňku TOP 09

19.06.2021 18:02 Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace…

Kulhánek se sešel se Zemanem, jednali o prioritách diplomacie

19.06.2021 15:56 Česko usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině…

ČSSD má volební program, kandidátky schválí až v červenci

18.06.2021 18:48 Říjnové sněmovní volby budou v očích ČSSD zápasem o to, kdo zaplatí náklady epidemie covidu-19.…

Nejvýznamnějším uskupením s xenofobními prvky je podle ministerstva nadále…

18.06.2021 16:22 Nejvýznamnějším uskupením s dominujícími "xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky" zůstalo…

Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců

18.06.2021 13:44 Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli…

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

18.06.2021 12:45 Aktualizováno Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze…

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Související:

Právě se děje