Ústavní soud na pokraji kolapsu. Zeman zasahuje!

Brno - Prezident Miloš Zeman v úterý poprvé od svého zvolení navštíví Ústavní soud (ÚS). Čeká jej jednání se současnými členy soudu. Podle informací poskytnutých mluvčí Hradu Hanou Burianovou se Zeman setká také s kandidáty na soudce.

Ústavní soud ČR, Brno
doporučujeme

Zeman už dříve opakovaně avizoval, že při doplňování Ústavního soudu bude konkrétní jména konzultovat s předsedou Pavlem Rychetským. Ten zase připustil, že by přijal nominaci na další funkční období, ale pravděpodobně jen na pět let.

Ústavní soud má prakticky o dalšího soudce méně. Pokud si prezident Miloš Zeman nepospíší s návrhy na nové ústavní soudce, už v květnu by podle Lidových novin mohl nastat kolaps fungování instituce. Jednoduše nebude dostatek lidí, kteří by řešili případy.

Ústavní soud je od loňska nekompletní. Postupně bez náhrady odešli Eliška Wagnerová, František Duchoň a Jiří Mucha. Soudců je tedy jen 12 místo předpokládaných 15.

Ačkoli funkční období dalšího soudce Miloslava Výborného končí až v červnu, podle pravidel ÚS už tři měsíce před svým odchodem nedostávají soudci nové případy. "Nemá smysl odcházejícího soudce stresovat novými spisy, když stejně nakonec dojde k jejich přerozdělení," vysvětlil pro Lidové noviny generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Stejná lhůta začne v květnu běžet i pro další tři soudce, což může znamenat kolaps Ústavního soudu, píše server lidovky.cz. Ačkoli prezident Miloš Zeman oznámil, že návrhy na nové soudce přinese na konci příštího týdne, jejich jmenování se může protáhnout. Podle zákona má Senát na projednání návrhu jednotlivých kandidátů 60 dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor o Babišův střet zájmů by měl rozhodnout Evropský soudní dvůr, tvrdí…

13.06.2021 12:32 Spor o střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO)…

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama