Zeman útočil na strany: Rostou rychle, jako plevel. A je tu reakce

Praha - Na sjezdu SPOZ prezident Miloš Zeman řekl: „Strom roste pomalu, jen plevel rychle.“ Jako příklad „politického plevele“ označil Stranu zelených, KDU-ČSL, ODA, US-DEU, Věci veřejné a LIDEM. A dnes se dočkal reakce z šéfa lidovců Pavla Bělobrádka.

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, předseda strany

Snad jen vyčerpání a emotivní zabarvení sjezdu SPOZ, který svou monotónní a úslužnou atmosférou připomínal sjezd komunistických stran SSSR, KLDR či ČLR a kde kult osobnosti na delegáty přímo vyzařoval, mohlo panu prezidentovi poněkud zkalit kritické myšlení. Mimochodem, nejen, že nevyjmenoval sedm, ale jen šest stran (pokud si tedy neprotiřečí a nepočítá mezi plevel i SPOZ), ale u KDU-ČSL tímto výrokem velmi velmi přestřelil.

Jak může naši stranu s více než devadesátiletou tradicí, stranu, která má přes 30.000 členů, stranu, jejíž členové toho tolik pro rozkvět naší země udělali - včetně obětování vlastního života (jen komunisté zavraždili či umučili z našich řad čtyři poslance nebo např. číhošťského faráře Toufara a mnoho dalších) srovnávat se stranou např. Lidem, která nemá členskou základnu, vznikla před pár měsíci dohodou několika poslanců, s ODA a US, které již zanikly, nebo s VV, které jsou podnikatelským projektem? Jak může naši stranu nazvat politickým plevelem?

Náš strom nevydával vždy nejlepší úrodu. Byl surově mrzačen a olamován nacisty i komunisty, ale vždy znovu obrazil. Ať už v roce 1945, 1968 či v roce 1990.

Po naší prohře ve sněmovních volbách v roce 2010 prošel radikálním omlazovacím řezem. A výsledek? V krajských volbách 2012 to bylo 9 % krajských mandátů v ČR a dobrý programový start do supervolebního roku 2014. Naše strana je navíc výrazně přítomna v druhé parlamentní komoře - v senátu – kde se výraznou měrou podílí na důležitých stanoviscích například k imunitě či sKartám.

Dovolte ještě poznámku k osobnostem. Jestli chce SPOZ stavět na osobnostech jako je senátor Dryml v Královéhradeckém kraji, pak si pan prezident sám protiřečí výrokem, že: „Stačí jedno jediné jméno, aby se zkazila celá kandidátka." Důvěra voličů v pana senátora Drymla se ukázala v loňských krajských volbách na Královéhradecku. Zatímco v roce 2008 dostal v preferencích 10 280 hlasů, loni už jen 637 hlasů a Zemanovci zde získali POUZE 2,76 % hlasů.

Přidáme-li i kritiku stran vzniklých přeběhlictvím, tak k senátoru Drymlovi musíme přidat i kolegu senátora Palase. Tito pánové, původně přes členství v KSČ - zvolení do senátu za ČSSD - skončili jako senátoři SPOZ ve společném klubu s KSČM. A u pana senátora a exhejtmana Palase se opravdu z celého srdce těším na aplikaci majetkových přiznání!

Pan prezident Zeman naházel do jednoho pytle strany zaniklé a marginální se stabilní a nyní opět úspěšnou parlamentní KDU-ČSL. Pane prezidente, zvolněte tempo, nebo padnete hluboko pod úroveň těch, které jste donedávna kritizoval. Můžeme být důstojní soupeři, rozhodně však nejsme ochotni zabřednout do tohoto politického stylu. Není nám vlastní.

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Související:

Právě se děje