Primátor Svoboda pod palbou kritiky. Schytal to od ČSSD i Béma

Praha - Místopředseda ČSSD a šéf asociace krajů Michal Hašek dnes vyzval pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) k rezignaci, odejít by podle něj měl kvůli obvinění v kauze opencard. Se stejnou výzvou se na Svobodu obrátili i sociálnědemokratičtí zastupitelé v hlavním městě. Svoboda nařčení spojená s opencard odmítl, rezignovat nehodlá.

Bohuslav Svoboda /ODS/, primátor hl. města Prahy

"Je to poprvé v historii krajů, neboť Praha je také kraj, kdy je obviněna celá rada," řeklo dnes Hašek novinářům v Brně. Svoboda by měl podle něj rezignovat nejen na funkci pražského primátora, ale i na post místopředsedy asociace krajů. Je nemyslitelné, aby tyto funkce vykonával člověk, který byl obviněn policií ze spáchání trestného činu, uvedl Hašek.

"Připadá mi to velmi úsměvné," reagoval na výzvu ČSSD primátor Svoboda. Podle něj je to jako se rčením "zloděj křičí, chyťte zloděje". Poukázal na případ sociálnědemokratického zastupitele Karla Březiny, který donedávna čelil obžalobě z podvodu.

Další místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek soudí, že místo toho, aby se rada hlavního města snažila kauzu opencard vyšetřit, "tak v tom pokračovala dál, aniž by něco změnila". Pražská koalice ODS - TOP 09 podle něj jen v celém "byznysu" pokračuje dál.

"Jsme svědky konce mýtu o bojovníkovi s korupcí. Primátor Svoboda brutálně zneužívá své funkce, jeho rada přijímá více než kontroverzní rozhodnutí, kauza Opencard je jen špičkou ledovce," uvedl dnes zastupitelský klub ČSSD.

Policie dnes obvinila pražské radní kvůli kritizovanému projektu opencard. Rozhodnutí jim přinesla přímo na jednání rady. Policie radní podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká deseti členů rady, nebyla obviněna pouze radní Aleksandra Udženija (ODS), která se tehdejšího rozhodování rady nezúčastnila.

Primátor Bohuslav Svoboda podá kvůli obvinění stížnost na postup policie. Podle Svobody je zarážející, že věc řeší českobudějovická policie.

"My se nehájíme. Jsme naprosto přesvědčeni o tom, že jsme se ničeho nedopustili," řekl odpoledne primátor Bohuslav Svoboda. Odstupovat nehodlá ani on, ani nikdo z radních. K abdikaci podle Lidových novic vyzval současné vedení města i Pavel Bém (ODS).

"Je pro mne osobně naprosto nepochopitelné, že současné vedení města, reprezentované především TOP 09, po dvouleté kritice ceny a údajné netransparentnosti při zavádění projektu opencard namísto úspor a nápravy chyb rozhodne absolutně netransparentním způsobem a ze dne na den celý projekt sedminásobně prodraží. Takový krok bych si nikdy nedovolil," míní Bém.

 

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Vztahy ČR a Ruska jsou na bodě mrazu. Musíme ale komunikovat, řekl Babiš

24.06.2021 12:08 České vztahy s Ruskem jsou v současnosti na bodě mrazu, nebylo by ale správné úplně přestat…

Piráti a Starostové zveřejnili protikorupční balíček. Obsahuje změnu…

24.06.2021 11:36 Do sta dnů po volbách slibuje koalice Pirátů a Starostů předložit změnu trestního řádu tak, aby…

Budou ještě ministři chodit do Sněmovny? Klouzavý mandát jim umožní více…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Poslanecká sněmovna schválila v pátek nejtěsnější možnou většinou 120 hlasů ze 157 přítomných…

Vládní zmocněnkyně Válková vyzvala k prioritnímu prošetření incidentu v…

23.06.2021 19:47 Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková vyzvala k prioritnímu a objektivnímu prošetření…

Sněmovna dala šanci dodatečnému zvýšení důchodů o 300 korun od ledna

23.06.2021 16:40 Sněmovna dala šanci vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou…

Kulhánek hovořil se zástupci parlamentních stran o vztazích s Ruskem

23.06.2021 16:33 Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním prvním jednání se zástupci všech parlamentních…

Hamáček opět podpořil policisty v případu zásahu v Teplicích

23.06.2021 16:20 Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu…

Související:

Právě se děje