Týral vězně, dnes nový krajský zastupitel. Vlídného příjetí se ale Vondruška nedočkal

Liberec - Slib zastupitele Libereckého kraje složil dnes v Liberci bývalý komunistický poslanec Josef Vondruška, který je souzen za to, že jako vězeňský dozorce za minulého režimu údajně týral vězně.

Muzeum totalitního režimu Valtice

Jeho účast v zastupitelstvu odmítli jak zastupitelé z koaličních stran Starostové pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj, tak zastupitelé z ODS. Dohromady 26 zastupitelů na protest opustilo v době, kdy skládal slib, jednací sál.

Vondruška byl náhradníkem za Stanislava Mackovíka, který se mandátu vzdal.

"Musíme respektovat, že Vondruška získal mandát v demokratických volbách. Je ale těžké zpochybnit to, čím se v 80. letech živil, pro mě je to lidsky velký problém," přiznal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Sám musel zůstat v jednací síni, zatímco ale novému zastupiteli za ČSSD Bohumilu Kašparovi ruku podal, Vondrušku v zastupitelstvu přivítat odmítl.

Podle předsedy zastupitelského klubu komunistů Františka Peška je Vondruškova účast v zastupitelstvu v pořádku. "Ten člověk ve volbách získal hlasy voličů a mandát a má právo ho vykonávat," řekl ČTK Pešek. Navíc podle něj není Vondruška jediným zastupitelem, který je souzen.

Bývalý politický vězeň Pavel Skramlík označil někdejšího komunistického bachaře z věznice v Minkovicích Josefa Vondrušku za velmi krutého. Vondruška stanul ve čtvrtek před libereckým soudem, kde se zpovídá z bití vězně Jiřího Wolfa. O případu psala Mladá fronta Dnes.

"Dostat se mu do ruky znamenalo vážné problémy. Viděl jsem a slyšel několikrát, jak vězně bije a ne zrovna málo," popisoval v pátek před okresním soudem. V Minkovicích byl vězněn tři roky od března 1979.

Bývalý komunistický poslanec Vondruška dle jeho výpovědi byl velmi nebezpečným dozorcem. "Za opaskem nosil kožené rukavice a obuškem píchal vězně do zad a žeber. Možná to byly desítky případů bití," dodal Skramlík.

"Obžalobu považuji za politickou a účelovou," řekl bývalý dozorce. Nikoho prý ve věznici nikdy nebil. "Z 95 procent to jsou bajky," uvedl. Další rozplétání případu bude před libereckým soudem pokračovat na konci června.

U soudu stál dozorce již před dvěma lety, tehdy mu senát vinu neprokázal. Krajský soud ovšem osvobozující verdikt zrušil. Soudce Pavel Pachner totiž nebral v potaz Wolfovu výpověď. Stejný názor měl i Nejvyšší soud, na který se obrátil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Kauza se proto opět vrátila do Liberce.

Tornádo má politickou dohru. STAN zrušil sněm, opozice přerušuje kampaň

25.06.2021 13:34 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) po čtvrteční ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo svůj sobotní…

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy

25.06.2021 12:50 Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené…

Ministryně Benešová navrhla na nového nejvyššího státního zástupce Stříže

25.06.2021 12:43 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla vládě jako nového nejvyššího státního…

Ministerstvo uvolní na pomoc obcím přes 400 milionů. Lidem nabídne peníze…

25.06.2021 12:34 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři…

Babiš požádal EU o pomoc pro jižní Moravu

25.06.2021 11:57 Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o…

Kraje jsou připravené pomoci obcím postiženým tornádem

25.06.2021 10:57 Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může…

Babiš chce dnes navštívit oblast zasaženou ničivým tornádem

25.06.2021 08:21 Český premiér Andrej Babiš chce dnes odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek…

Volby by podle nejnovějšího průzkumu vyhrálo vládní hnutí ANO

24.06.2021 17:22 Aktualizováno Volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta,…

Ministerstvo nemělo podle NSS pravomoc plošně zavřít herny

24.06.2021 14:58 Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví na jaře nemělo pravomoc plošně…

Prezident Zeman bude v pondělí jednat v Lánech s vládou

24.06.2021 12:43 Prezident Miloš Zeman bude v pondělí jednat na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a…

Související:

Právě se děje