Zveřejnili platy státních úředníků! Teď mají za to pykat

Praha – Advokátka a členka dozorčí rady Nadačního fondu proti korupci Lenka Deverová se pozastavuje nad situací v České republice, kde je trestáno zveřejnění informací o platech státních úředníků.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Karel Randák

Člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák čelí trestnímu stíhání, protože měl zveřejnit informace o mzdě a odměnách ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové.

Vrchní státní zastupitelství má zase zaplatit pokutu, kvůli tomu, že státní zástupkyně Lenka Bradáčová zveřejnila výši platů státních zástupců.

„Napadá mne, že v české kotlině opravdu něco není v pořádku," uvádí Deverová. Vzhledem k tomu, že zmínění lidé jsou placeni z veřejného rozpočtu, na který přispíváme skrze daně, měli bychom mít možnost vědět o tom, jak se s námi odvedenými penězi nakládá.

Vznikají komise a jiné orgány pro transparentnost, ale to nestačí. „Kladný vztah státních úředníků k transparentnosti končí tam, kde se transparentnost má týkat jejich osobní činnosti včetně toho, jak jsou za svou službu veřejnosti odměňováni. Na takové informace najednou nemá občan právo," podivuje se Deverová.

Dle Nejvyššího správního soudu o každém, kdo získá peníze z veřejných prostředků, mají být poskytnuty informace o vyplacené sumě. To je však uvedenými případy notně zpochybňováno. Ukazuje se, že státní správa může být nadále beztrestně neprůhlednou.

Témata: Randák, Karel
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama