S žalobou na Klause je amen: Zasloužil si exprezident víc podusit?

Praha - Dnešní deníky se ve svých komentářích shodují, že středeční rozhodnutí Ústavního soudu, který zastavil řízení o žalobě Senátu vinící bývalého prezidenta Václava Klause z velezrady, bylo správné.

Václav Klaus skončil ve Vltavě
doporučujeme

Podle Hospodářských novin sice verdiktem Ústavního soudu nezvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí, ale zdravý rozum nad populismem ano. "Ústavní soudci dospěli patrně k nejrozumnějšímu možnému řešení," píše komentátor listu. Podle něj verdikt zřejmě přijali s ulehčením i levicoví senátoři, kteří s nápadem na žalobu přišli.

Iniciátoři žaloby se měli k jejímu podání rozhoupat dřív, jenže odvahu sesadit Klause z úřadu nabrali teprve pět minut po dvanácté, míní Lidové noviny. Konec celé kauzy však podle nich dobrý není, protože příznivci žaloby si i nadále budou myslet, že měli věcně pravdu, a Václavu Klausovi je možná líto, že nedostal příležitost se s nimi v Brně veřejně rétoricky utkat.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes ústavní soudci nevyužili příležitost k pomstě za to, jak přezíravě se Klaus k jejich instituci choval a jaké nesnáze jim způsobil tím, že odmítl navrhovat jejich nové kolegy. "Bylo by jen logické a nepřekvapivé, kdyby toho arogantního pána s knírkem, který evidentně opovrhuje právem stejně jako právníky, alespoň trochu podusili," píše se v listu.

Premiér Petr Nečas přivítal středeční rozhodnutí Ústavního soudu neprojednávat žalobu na Václava Klause pro velezradu. Podle něj jde o uměle vykonstruovaný případ. Senátory, kteří žalobu podali, vyzval, ať zváží setrvání ve svých funkcích, píší Novinky.cz.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) reagovala na Nečasovu výzvu tím, že v civilizované zemi by takový výrok znamenal premiérův konec.

"To je hezká ilustrace českého absurdistánu. Členové parlamentu jsou vyzváni k odchodu z parlamentu šéfem moci výkonné, a to proto, že plní své ústavní povinnosti a podle svých ústavních kompetencí vyžadují dodržování zákonnosti i od prezidenta. Ale premiér Nečas je podle posledních jeho výroků zřejmě přesvědčen, stejně jako byl Václav Klaus, že on je nade vším, nad zákony i parlamentem. V civilizované zemi by každý takový výrok sám znamenal konec premiéra. Ale jsme v ČR za Nečasovy vlády," sdělila Novinkám Gajdůšková.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Pražský magistrát propustí zhruba sedm procent zaměstnanců, kolem 160 lidí

14.06.2021 11:57 Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců, tedy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama