Zeman chce Klausovou jako velvyslankyni. Schwarzenberg protestuje

Praha - Prezident Miloš Zeman chce, aby se velvyslankyní na Slovensku stala bývalá první dáma Livia Klausová. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg informaci nevyvrátil, informovala Česká televize.

Ilustrační foto

Podle serveru iDnes.cz ale Schwarzenberg se záměrem nesouhlasí. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl Schwarzenberg serveru. Na Slovensku je momentálně velvyslancem Jakub Karfík.

Schwarzenberg podle aktualne.cz má kandidáta na post velvyslance v Bratislavě. Podle informací deníku Insider už pro tento post vláda dokonce schválila nominaci součansého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Jaromíra Plíška.

Balíček velvyslanců, které chtěl Schwarzenberg rychle po prezidentské volbě prosadit, přenechal k podepsání odcházející prezident Václav Klaus svému nástupci. Ten tak má nyní možnost jmenování ambasadorů zásadně ovlivňovat. Zeman také prosazuje na post velvyslance v Moskvě Vladimíra Remka.

"Václav Klaus si myslí, že by jeho manželka roli velvyslankyně s přehledem zvládla. Je si jist, že by se jí na Slovensku dostalo i velkého respektu a úcty," řekl Novinkám Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Slovenská diplomatka a herečka Vášáryová připomněla, že Klausová, která je rodačkou ze Slovenska, stále mluví spisovnou slovenštinou. "Když vystoupí před lidmi (na Slovensku) slovensky, bude to přijato dobře," poznamenala poslankyně slovenského parlamentu, která počátkem 90. let zastávala post československé velvyslankyně v Rakousku a později stála také v čele slovenské ambasády v Polsku.

Podle Vášáryové většina menších zemí nevysílá do zahraničí, na rozdíl například od Francie, jen kariérní diplomaty. Stavět se proti tomu, aby diplomaty byly i osobnosti, je podle slovenské političky "nonsens". Vášáryová dodala, že Klausová je "intelektuálně zdatná osoba a práci diplomata by se naučila velmi rychle". Na české ambasádě by prý nadále pracovali i kariérní diplomati, kteří by vykonávali svou každodenní práci.

Livia Klausova se během druhého kola prezidenské volby veřejně postavila na stranu Miloše Zemana a zároveň kritizovala manželku Karla Schwarzenberga, jako nabízející se první dámu. "Nechci, aby po mně na Pražský hrad přišla dáma, která bude mluvit jenom německy," řekla tehdy Klausová. Podporu Miloše Zemana zdůvodňovala tím, že Zeman má vztah k ČR a lidem, kteří v ní žijí.

Velvyslance jmenuje prezident republiky v souladu s ústavou. Jeho osobu mu doporučuje vláda po návrhu Ministerstva zahraničí. Usnesení vlády poté prezident schválí svým podpisem a postoupí premiérovi ke kontrasignaci. Ministerstvo zahraničí poté požádá v příslušné zemi o tzv. agrément, tj. souhlas s osobou velvyslance. Ten se ujímá svého úřadu v okamžiku předání pověřovacích listin, což je formální dopis prezidenta hlavě přijímacího státu.

KOMENTÁŘ: Neřeším, zda při zásahu v Teplicích zemřel Rom. Záleží totiž na…

22.06.2021 19:11 KOMENTÁŘ Miroslava Zborovského - Už druhý den na serverech narážím na články k případu, kdy policie…

Piráti a STAN představili desítky expertů, které chtějí do vlády

22.06.2021 16:28 Koalice Pirátů a Starostů dnes představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu. Patří k…

Doporučení rozpočtové rady nejsou vhodná a udržitelná, míní Schillerová

22.06.2021 15:36 Aktualizováno Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády…

Sněmovna asi vydá Lubomíra Volného ke stíhání

22.06.2021 14:32 Sněmovna asi vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání.…

Kritické hodnocení veřejných financí rozpočtovou radou je oprávněné, míní…

22.06.2021 14:27 Kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je…

Češko řeší jen to, kolik to bude stát. Experti a ekonomové kritizují…

22.06.2021 12:50 Ekonomové, investoři a další osobnosti kritizují plánovaný rozpočet na předsednictví České…

Soud propustil z vězení Kottovou z Rathovy korupční kauzy

22.06.2021 12:48 Soud propustil z vězení bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou, která si…

Babiš stejně jako Zeman nepovažuje stažení vojsk z Afghánistánu za správné

22.06.2021 12:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) stejně jako prezident Miloš Zeman nepovažuje stažení spojeneckých vojsk…

Milion chvilek chystá kontaktní kampaň na podporu koalic proti hnutí ANO

22.06.2021 11:30 Spolek Milion chvilek chystá kontaktní kampaň mezi voliči namířenou na podporu koalic, které mají…

Premiér Babiš ke koronaviru: Nesmíme zopakovat chyby z loňského léta

22.06.2021 09:56 I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na…

Související:

Právě se děje