Zeman bude skládat účty. Kdo financoval jeho kampaň?

Praha - Ostře sledované vyúčtování volební kampaně prezidenta Miloše Zemana by mělo být do Senátu doručeno v pátek. Do dnešních 14:00 bylo do horní komory odevzdáno podle informací ČTK účetnictví šesti z osmi Zemanových protikandidátů.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Přibýt k nim mělo do večera ještě financování kampaně někdejšího favorita volby Jana Fischera, který se potýká se splacením dluhů. Senátní mandátový a imunitní výbor také ještě nedostal ke kontrole údaje o financování kampaně výtvarníka Vladimíra Franze. Vyúčtování je nutné dodat nejpozději tuto sobotu.

Pod drobnohledem je zejména účetnictví zvoleného prezidenta, které podle kritiků není zcela vyjasněné. Zemanovi chybí podle serveru Aktuálně.cz na doplacení výdajů ještě osm milionů korun k necelým 22 milionům, které již získal. Na Zemanově účtu dnes byly k dispozici údaje platné ke středečnímu datu, zůstatek představoval téměř 786.000 korun.

Spekuluje se o tom, že peníze na prezidentovu kampaň mohly pocházet třeba od ruského ropného gigantu Lukoil skrze jeho českou pobočku, kterou řídí místopředseda Zemanovců Martin Nejedlý.

Miloš Zeman má ale nejasností ve financování své kampaně víc a ani se je příliš nesnaží skrývat. Na jeho transparentní účet přibývaly peníze v několika splátkách půl milionu korun, u kterých je uvedeno jen to, že jde o vklad hotovosti. Od koho peníze jsou, už však vysvětleno není.

Zemanovy billboardy lákaly voliče po celé republice. Zeman ale uváděl, že jeho kampaň stála sedm milionů. To se nezdá jeho soupeři Jiřímu Dienstbierovi, který utratil více než 16 milionů. Pro srovnání, středně velká kampaň kandidáta TOP 09 Karla Schwarzenberga vyšla na dvacet milionů korun.

Kreativní ředitelka agentury Leagas Delaney Tereza Svěráková odhadla reálnou cenu Zemanovy kampaně na desítky milionů s tím, že si ale jeho tým mohl vyjednat slevy, píše ihned.cz.

Fischerovi pak chybí na uhrazení nákladů údajně 5,5 milionu korun, necelou polovinu této sumy slíbil dodat právník Daniel Paĺko. Dar na Fischerově účtu zatím zaznamenán nebyl.

Mezi prvními vyúčtování odevzdali herečka Táňa Fischerová a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), jehož kampaň stála necelých 15 milionů korun. O téměř dva miliony korun více nashromáždil i vyplatil senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

Zemanův největší soupeř, vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) na kampaň dostal 36,4 milionu korun, náklady byly o 115.000 korun nižší. Přebytek musí kandidáti odevzdat na humanitární účely, šéf TOP 09 se chce rozhodnout mezi osmi desítkami žádostí.

Europoslankě KDU-ČSL Zuzana Roithová získala od dárců na volební účet téměř 715.000 korun. Po odečtení výdajů jí zbylo asi 40.000 korun, Rozdělit je chce mezi Klub přátel červenobílé hole, který se věnuje péči o hluchoslepé, a rodinu, která se stará vedle svých potomků o dalších pět dětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauzu Babišova střetu zájmů převzal evropský žalobce

12.06.2021 21:01 Aktualizováno Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Vláda zřejmě odmítne návrh zmrazit platy ústavních činitelů

12.06.2021 14:22 Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit platy ústavních činitelů včetně soudců pro příští rok…

Babiš se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu vyzvali v předžalobní…

12.06.2021 11:45 Premiér Andrej Babiš (ANO) se odmítl omluvit Pirátům, kteří jej k tomu minulý týden vyzvali v…

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

11.06.2021 17:12 Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama