Klára Samková odhalila pravdu o Kalouskovi a jeho TOP09

Rozhovor - Klára Samková je známá advokátka angažující se mimo jiné v romské problematice. Zároveň je komunální političkou za TOP09. EuroZprávy.cz s ní vedly rozhovor na téma vývoje v "Kalouskově" straně i sociálních problémech v zemi.

Miroslav Kalousek /TOP 09/
doporučujeme

Pravidelně glosujete vývoj v TOP09. Plánujete kandidovat do vedení strany nebo se jinak angažovat ve vrcholové politice, například ve sněmovně?

Ne, neplánuji kandidovat do vedení strany ani kandidovat do Poslanecké sněmovny. Domnívám se, že bych byla schopna TOP09 ve volbách svou přítomností na kandidátce (a prací v příslušném tělese) pomoci, avšak jak již prozradil jistý nejmenovaný, avšak mně známý člen mého regionálního sdružení TOP09 na Praze 2 časopisu Reflex v srpnu 2012, mám od vedení „stop stav". Což jsem akceptovala... Svým způsobem to dokonce považuji za poctu, protože kdyby na mně nezáleželo, tak by se vedení TOP09 tak nesnažilo, že....

Kdo je podle Vás opravdový předseda TOP09? Karel Schwarzenberg nebo Miroslav Kalousek?

Pan Schwarzenberg je mediální tvář TOP09, která o situaci ve straně podle mého názoru neví nic. Pan Schwarzenberg pravděpodobně netuší, že nebyl jediný, kdo nabídku na předsedování od pana Kalouska dostal – byl však jediný, kdo ji přijal... Pokud mu vyhovuje dělat tvář něčemu, co je ve skutečnosti něco úplně jiného, lze se pouze podivovat, že v jeho věku je k tomu ochoten. Ovšem zdá se, že se svým novým intelektuálním fórem, které zakládá, si možná uvědomuje, že věci nejsou takové, jak se jeví.

Co Vám vadí na ministru financí? Ve svých komentářích ho neustále osočujete.

Pan (místo)předseda Kalousek založil TOP 09 s několika tvrzeními, která nejsou pravdivá. Jsou to tato:

1) TOP09 je nová strana. NENÍ. Je to stará strana, tedy je to KDU-ČSL bez členů z organizace Fokoláre, která v KDU-ČSL tvořila (a možná ještě tvoří) paralelní strukturu, nahrazující prakticky stranickou hierarchii. TOP09 je tedy druhou stranou mince KDU-ČSL, což potvrzuje na příklad i existence osoby jejího generálního tajemníka, pana Pavla Severy, dlouholetého poslance a funkcionáře KDU-ČSL.

2) TOP09 je pravicová strana. NENÍ. TOP09 je strana, která je ideově a ideologicky zcela vyprázdněná stejně jako ODS. Její ideologii je utilitarismus, nikoliv pravicové ideje. Pravicové alternativy ve školství, zdravotnictví, lidských právech, sociální politice neumí ani artikulovat, natož nastolit.

3) TOP09 se prohlašovala za proevropskou, respektive pro EU stranu. Postupem doby se zjistilo, že tím pro-evropanstvím myslí bezduché přitakávání každé evropské směrnici o tom, kterak mají být okurky zakrouceny. Opět došlo k programovému selhání strany, která nebyla schopna nabídnout PROEVROPSOU, avšak NELEVICOVOU, respektive NESOCIALISTICKOU ideu společné Evropy.

4) TOP09 kandidovala s tím, že nastolí vládu rozpočtové zodpovědnosti. Výsledkem je další zadlužování státu (údajně prý ovšem menší – ovšem je otázka, co na to obecní rozpočty) a zvyšování daní, na které si netroufli ani socialisti. Údajně prorůstová opatření se překlápějí v naprostý opak – tedy to, co TOP09 slibovala, přenastavení ekonomických parametrů, se nejen nekonalo, ale ještě se zhoršilo.

5) TOP09 se profilovala jako strana, která bude důsledně bojovat proti korupci. Výsledkem je její vládnutí s neexistující nezvolenou politickou stranou LIDEM, tedy ve faktickém uplacení části poslanců Věcí veřejných tak, aby TOP09 tito dovolili vládnout. Jedná se tedy o přímou systémovou politickou korupci, která pochopitelně jakýkoliv boj proti korupci zcela znemožňuje.

Existuje v TOP09 významnější skupina lidí odbojných současnému vedení?

Pouze velmi malá a zcela bez vlivu. Lidé, kteří nesouhlasí, spíše odcházejí.

Jak je možné, že Jaromír Drábek je stále místopředsedou strany? Vždyť i Ludmila Müllerová přiznala, že po něm, respektive náměstkovi Šiškovi, na MPSV zůstal nepořádek.

To je skutečný obraz strany.... Osobní zájmy jednoznačně vítězí nad stranickými, o nějaké idei ani nehovoře...

Často obhajujete lidi z romské komunity. Za mnoho kriminálních činů Romů nepochybně může špatná životní situace. Mohou si za ni oni sami, nebo jde o tlak okolností?

Velmi často se říká, že za všechno si lidé mohou sami. To je velká nepravda. Život se utváří na čtyřech okolnostech, které jsou lidem dány do vínku nebo se s nimi setkají v průběhu svého života. Jsou to: Talent, píle, příležitost daná náhodou a příhodný čas. Pouze píli máte zcela ve svých rukou.... Nikde však není záruka, že pouze pílí se podaří eventuální nedostatek ostatních tří faktorů překonat. Čím je nedostatek některého z těch tří faktorů větší, tím větší energii na jeho překonání je nutno vynaložit a vlastně do tím horší situace se člověk dostává. Čím je na tom hůře – tím je na tom hůře. Což vypadá jako paradox, ale tuto situaci popsala již Bible, když řekla, že „.....každému, kdo má, bude dáno a přidáno a tomu, kdo nemá, bude odňato i to, co má". To pochopitelně platí nejen pro Romy, ale pro všechny. Jenom u členů majoritní společnosti nebyl propad tak hluboký, takže to nebylo vidět... Dnes dochází k tomu, čemu říkám „cikánizace společnosti" – tedy, že mnoho členů majoritní společnosti se dostává do stejné bídy, v jaké žijí a žili Romové. A důsledky tohoto stavu jsou pochopitelně zcela stejné.

Má na tom podíl současná vláda?

Mají na tom podíl všechny vlády, ovšem tato vláda se svou tak zvaně sociální politikou tomu dala korunu. Přitom nejde jen o peníze. Jde o to, že naprosto schází koncepce a idea. TOP09 provádí sociální politiku dle hesla „do nich, co to dá, a když to nepůjde, tož cóvnem...." Důkazem toho je na příklad aféra S-karet a jiných zcela nekoncepčních kroků, které nás stojí miliardy...

Nedávno otřásla Českem tragédie ve Frenštátě. Muž, který nejspíš odpálil celý panelák, měl pravděpodobně finanční obtíže. Mohl si za ně sám, nebo se spíš podle Vás dostal do soukolí nesprávně nastavené protidluhové politiky?

Především mne fascinuje, jak všechny úřady „řádně šetřily", a, jak řekla paní starostka z Frenštátu v pořadu „Máte slovo", věc bude řádně došetřena. Byly popsány stohy papíru, jak nic nebylo porušeno a vše bylo správně. No – bylo – jen se do toho připletlo pár pohřbů, které ve své podstatě podle zabránily v řádném došetření věci.... Tato situace, kdy formalistický alibismus zcela převládne nad skutečnými výsledky, je řada. Řekla bych, že to je mor současnosti. A nejen české. Celá Evropa ztrácí schopnost inovace, improvizace, osobního nasazení, jistého druhu vášně pro věc.... Jakmile na něco není směrnice či excelová tabulka, tak to v podstatě neexistuje.

Co se týká protidluhové politiky, sdílím s Dr. Jeronýmem Kliemešem jeho ideu, že v České republice proběhly tři vlny rabovacích krádeží ve velkém. První vlnou byla divoká kuponová privatizace, druhou vlnou bylo podvodné rabování Evropských fondů – to ještě doznívá – a třetí je vykrádání státního rozpočtu tak, že sociální dávky, které stát dává sociálně slabým proto, aby nemuseli krást a prostituovat se, prostřednictvím spotřebitelských půjček a navazujících exekucí plynule přecházejí ze státní pokladny do kapsy lichvářských organizací. Tento byznis kvete neuvěřitelným způsobem, sociálně slabý jedinec se z něj fakticky nemůže vymanit. Paradoxem je, že princip této dluhové pasti popsal již v 50. letech Frederik Pohl ve své kultovní sci-fi „Obchodníci s vesmírem". Pokud nedojde k ráznému zásahu proti ždímání vdov, sirotků, nemocných, handicapovaných a nezaměstnaných tak, jak jsme toho nyní svědky, lze očekávat, že výbuch ve Frenštátě byl prvním, avšak zdaleka nikoliv posledním výbuchem. Osobně danou tragédii nazývám „Anti-Palach", což snad vysvětluje mnohé.

Co by měla vláda v prvé řadě udělat, aby k podobným tragédiím v souvislosti s tíhou dluhů nedocházelo?

Striktně dodržovat právo a zákon, a to vůči všem. Korupce je nejenom velmi drahá, ale také způsobuje naprostý morální rozklad. Pakliže člověk má dojem, že nikde nemá a nenajde zastání, může jej to dovést k naprosto zoufalým krokům. Právní teorie říká, že právo a spravedlnost je veřejný statek, který je nedělitelný. Buď platí vůči všem, nebo vůči nikomu.... Nikdy jsem si nemyslela, že se dočkám potvrzení této teoreticko-právní formule tak pregnantním a tragickým způsobem. Tedy nastolení funkčnosti systému musí být krok jedna. krokem dva musí být stav, že i neřešitelné situace musí mít řešení – a lidé musí být v těchto řešeních aktivně podporováni. Což už jsme v rámci české reality ve sci-fi, že se na ni nezmohl ani již zmíněný Frederik Pohl – a to je to autor, který za své literární dílo dostal řadu nejpreciznějších ocenění....

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března, o zpřísnění opatření…

24.02.2021 23:52 Aktualizováno Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit…

Audit z Bruselu: Babiš je ve střetu zájmů ohledně zemědělských dotací.…

24.02.2021 22:05 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš je podle druhého auditu Evropské komise ohledně čerpání zemědělských dotací ve…

Senát chce v pandemickém zákonu svázat restrikce s pandemickou pohotovostí

24.02.2021 21:37 Aktualizováno V takzvaném pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou…

Vláda opozici do čtvrtka předloží seznam opatření a jejich důvody

24.02.2021 19:17 Aktualizováno Vláda na dnešním jednání slíbila do čtvrtka předložit opozici seznam opatření, která potřebuje k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama