Kalousek si chce uzurpovat moc pro sebe?

Praha – Boj o kontrolu nad utrácením veřejných prostředků se blíží do cíle. Poslanecká sněmovna má příležitost zvrátit rozhodnutí Senátu odmítnout novelu zákona o finanční kontrole ve veřejné správě, která vzešla z dílny Ministerstva financí. Protikorupční organizace však vyzývají poslance, aby novelu také zamítli.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Miroslav Kalousek /TOP 09/

Většina senátorů si stěžovala na to, že přichystaná novela nezajistí účinnou kontrolu nad utrácením peněz ani nezamezí rozkrádání státního majetku. Nelíbilo se jim ani ignorování doporučení, které dala Světová banka a mezinárodní praxe. Novela ani neposiluje manažerskou odpovědnost za hospodaření, ani nezajistí nezávislost vnitřního auditu.

Protikorupční organizace Good Governance, Inventura Demokracie, Nadační fond proti korupci a Oživění opakovaně vyzývají otevřeným dopisem zákonodárce, aby novelu zamítli.

„Ministr financí Kalousek se snaží získat monopol nad kontrolou utrácení veřejných finančních prostředků. Novela dále devastuje vnitřní kontrolní systém České republiky a vykrádá pravomoci, které by měl podle mezinárodní dobré praxe vykonávat Nejvyšší kontrolní úřad. Kvůli špatné kontrole se zde přitom každý rok rozkradou desítky miliard korun z našich daní," uvádí Lukáš Wagenknecht z Good Governance.

Organizace dále vyzývají poslance a senátory, aby přijali nový zákon, který vytvořil tým odborníků vedený specialistou na vnitřní řídící kontrolní systém Josef Včelák. Tento zákon by měl přinést vymezení a upravení vymahatelnosti manažerské odpovědnosti, funkčně nezávislý interní audit, účinnou aplikaci zásad řádného finančního řízení a systému harmonizace systému všech subjektů veřejné správy.

„Kalouskova novela to nezajistí. Proto jsme udělali návrh vlastní," dodává Včelák. Jeho návrh již podpořila i místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, která je přesvědčená, že se jedná o kvalitní řešení kontroly veřejné správy. Návrh již měla podpořit i Evropská komise.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama