Pozve Kubice mimozemšťany? Spolupráce s nikým jiným prý problémy nevyřeší!

Praha – Podmínky pro fungování státní správy by chtělo vylepšit, zatím se k tomuto odvážnému kroku, který by vedl i k omezení korupčního jednání, nikdo nemá. Externí spolupracovnice Nadačního fondu proti korupci Michaela Suchardová se proto ptá: „úplné odpolitizování státní správy – zajistí naši volení zástupci nebo pouze vesmírná loď?“

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Kubice, ministr vnitra

Ačkoli Česká republika v rámci přístupových jednání do Evropské unie přijala v roce 2002 zákon zavádějící profesionální službu státních zaměstnanců odpovídající evropským demokratickým standardům, účinnost tohoto zákona je ale stále opakovaně odkládána. Politici uvádí, že z důvodu nákladnosti, Suchardová se však obává, že za odkladem účinnosti bude něco zcela jiného.

„Postupem času si naši političtí reprezentanti uvědomili, že profesionální a nezávislí úředníci by se jim nemuseli tak úplně hodit do krámu, neboť nebudou pracovat a rozhodovat tak, jak si budou politické strany přát. A pokud budou dostatečně finančně ohodnoceni a budou mít služební poměr ukončitelný pouze v zákonem daných případech, nebude lehké si je koupit, manipulovat jimi či v případě jejich neposlušnosti se s nimi rozloučit. Začalo jim docházet, že nový ministr, kterého si dosadí, by již nemohl zreorganizovat svůj úřad dle libosti, dosadit své favority a těm dát bohatou odměnu," uvádí Suchardová.

Z Bruselu nám kvůli korupci doporučují přijmout zákon o státní službě. Což se dle Suchardové snaží politici splnit, ale pouze zdánlivě, neboť ve skutečnosti nový zákon o úřednících zlegalizuje a tím zakonzervuje stávající nefunkční stav. Tento zákon zruší původní kvalitní služební zákon.

„A když se ještě budeme tvářit, že tento zákon je již předem Evropskou komisí posvěcený a že pokud ho nepřijmeme, tak k nám přestanou proudit evropské peníze, tak máme všechna esa v rukávu. Maličkost, že v doporučení Evropské komise stojí, že ČR by měla přijmout tento zákon, nikoliv že musí jako podmínku pro výplatu fondů, můžeme zamlčet a všechny přesvědčit, že je to něco jako kategorický imperativ. Nikde také raději nebudeme říkat to, že Evropské komisi nejde o jakýkoliv zákon, nýbrž o zákon služební, který zaručí stabilní, transparentnější a profesionální veřejnou správu a že bude zkoumat hlavně to, zdali zákonná úprava veřejné správy tyto cíle naplňuje," dodává.

Ale odpolitizování státní správy podle ministra vnitra Jana Kubice zaručí jedině vesmírná loď. A to přitom jeho ministerstvo zákon připravuje. A Suchardová rýpavě dodává: „očividně ale mimozemšťané již navštívili i takové země jako je Kambodža či Albánie, které mají dle analýzy Světového ekonomického fóra kvalitu veřejných institucí na lepší úrovni než ČR, která se umístila v efektivitě a transparentnosti veřejných institucí na 84. místě, v oblasti klientelismu státní správy dokonce na místě 123. ze 142 hodnocených zemích. Že bychom je měli tedy pozvat i k nám?"

Témata: NFPK | Kubice, Jan
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama