Nebuďme jako ovce a hlupáci, prohlásil Zeman v Terezíně

Terezín - Prezident Miloš Zeman na dnešní Terezínské tryzně varoval před podléháním jakékoli manipulaci. Necháme-li sebou manipulovat, budeme se chovat jako ovce, řekl na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce. Připomněl v této souvislosti totalitní diktatury nacistického Německa i stalinského Ruska.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zeman upozornil na tehdejší účinnou nacistickou propagandu a také na to, že ve 30. letech minulého století odjíždělo mnoho intelektuálů do Ruska a až na výjimky se vraceli oslněni tamější Potěmkinovou vesnicí. "Uvědomme si, prosím, že není možné nechat se ohlupovat jakoukoliv manipulací," podotkl prezident. "Vzdáme-li se práva na informace, na srovnání těchto informací z různých zdrojů a necháme-li sebou manipulovat, pak se opravdu budeme chovat jako ovce," dodal Zeman.

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička se ve svém proslovu kriticky vyjádřil zejména o těch, kteří označují poválečný odsun Němců z pohraničí za nespravedlivý a podle něj tak hrubě zkreslují dějinné události. "Odmítáme pokusy historii manipulovat, přepisovat a zamlčovat," řekl. "Zlo staré více než 60 let si musíme připomínat, aby se už nemohlo opakovat. Jsme tím rovněž povinováni všem mrtvým i přeživším z Terezína," řekl Vodička.

Vodička už v dubnu kritizoval premiéra Petra Nečase (ODS), který se při únorové návštěvě Bavorska omluvil za odsun Němců na konci války.

Největším koncentračním táborem na území českých zemí prošlo celkem na 140 000 mužů, žen i dětí. Přes 35 000 lidí zde zahynulo. V nejkrušnějších časech se mezi hradbami Velké pevnosti tísnilo asi 58 500 Židů – pro srovnání: před válkou měl Terezín asi 7 000 obyvatel. Ubytovací plocha na jednu osobu činila 1,6 m2. Byli zde vězněni nejen obyvatelé protektorátu, ale i Sověti, Němci, Rakušané, Holanďané, Dánové, Slováci, Maďaři a další. Život v ghettu navíc ztrpčovala neustálá hrozba transportu do vyhlazovacího tábora Osvětim – Birkenau. Z Terezína tam bylo celkem v třiašedesáti transportech vypraveno 87 000 osob, z nichž se osvobození dočkalo jen 3 800.

Život v Terezínu – městě, jež podle nacistické propagandy „daroval Hitler Židům, aby zde poklidně přečkali válku" – oficiálně řídila židovská rada starších, která však prakticky neměla moc. Jejím úkolem bylo podřídit se příkazům komandatury SS a prostřednictvím takzvaných denních rozkazů zařídit jejich plnění v táboře.

Život terezínských Židů byl plný zákazů a nařízení. Nesměli vlastnit cennosti, cigarety, zapalovače ani peníze, chodit po chodnících, či přijímat a odesílat korespondenci. Byla zakázána výuka mládeže, styk mužů a žen a zpočátku se trestaly i kulturní aktivity. Roku 1942 bylo šestnáct provinilců pověšeno, později se trestalo zařazením do transportu na Východ, do likvidačního tábora.

Na pořádek v Terezíně dohlížel speciální oddíl protektorátního četnictva, jehož muži se narozdíl od vojáků SS chovali k vězňům s jistou dávkou pochopení. Zabránit chaosu a zmatku v přelidněném městě se snažila i neozbrojená stráž ghetta.

(Zdroj: mesto-terezin.cz)

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama