Politici velice otevřeně lžou do médií! Čemu věřit?

Praha – Možnost čerpání dotací pro roky 2014 – 2020 je vážně ohrožena jen kvůli neschopnosti provést řádnou depolitizaci a profesionalizaci státní správy. K tomu mělo dojít již při vstupu do Evropské unie, to se ale podařilo politikům obejít a teď jsme tam, kde jsme. Michaela Suchardová, která pracuje pro službu Evropské komise Vaše Evropa Poradenství, popisuje situaci České republiky.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371

Evropská komise již dlouhou dobu apeluje na české politiky, aby konečně kvalitním zákonem o úřednících odpolitizovali státní správu, neboť u nás mizí miliony z rozpočtu i skrze zpolitizovanou státní správu. Jsme navíc jedinou zemí v EU, která profesionalizaci a odpolitizování státní správy dosud nezajistila. Komise považuje přijetí kvalitního zákona o státní službě za podmínku pro možnost vyplácení dotací pro uvedené období.

Suchardová zdůrazňuje, že státní správa vytváří právní předpisy a je více než žádoucí, aby členové státní správy byli nezávislí na politice. „EU v této oblasti sehrává důležitou roli. Jak se vyjádřil v TV i pan ministr Kalousek, kdyby nebylo EU, žádný zákon o státních úřednících nebude. Basta. Vyhovuje nám, a promiňte mi to slovo, bordel, který ve státní správě funguje," kritizuje Suchardová vystupování některých politiků.

Pro vyřešení situace by přitom stačilo, aby konečně vstoupil v účinnost zákon o státní službě z roku 2002, který byl přijat, abychom mohli vstoupit do Evropské unie. Od té doby je však účinnost tohoto zákona neustále a neustále odkládána. Zákon z roku 2002 stanovuje právní rámec pro profesionální státní službu, přináší právní ochranu úředníkům a jasné odpolitizování státní správy.

Za několik dní Evropská komise vydá dokument, který bude obsahovat posudek toho, kam se Česká republika v této otázce pohnula. Podle Suchardové bude obsahovat to, že nově vznikající zákon o státní správě na ministerstvu vnitra je naprosto nevhodný pro naplnění stanovených cílů, neboť zástupce komise minulý týden uvedl, že mají plno pochyb o tomto novém zákoně, ale cíle by naplnil zákon z roku 2002.

„Komisi již asi dochází trpělivost, neboť to vypadá, že českým politikům opakují stále dokola, stejně jako nevládní organizace, že je třeba zákona o státní službě odpovídajícího evropským standardům, nikoliv jakéhokoliv nekoncepčního zákona, který bude mít v názvu slovo úředníci. I přesto se čeští politici nechávali do médií slyšet, že návrh ministerstva vnitra je považován Komisí za jdoucí správným směrem, což nebyla pravda," dodává Suchardová, která spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama