Korupčníci se nedají! Už teď chtějí prolobovat prokorupční návrh!

Praha – S odhalením vlastnictví firem to není tak žhavé, jak se po zrušení anonymních akcií zdálo, neboť má být zaveden svěřenský fond, který anonymitu vlastnictví umožní. Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny to přirovnává ke Kocourkovu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371

Zrušení anonymních akcií bylo prvním krokem k odkrytí majitelů společností, nyní by bylo třeba, aby bylo povinné doložení vlastnických struktur u příjemců veřejných prostředků. Jedině tak je možné zamezit korupci.

Konieczny však upozorňuje na bod, který všechny snahy o vymýcení korupce ničí: „je zřejmé, že české klientelistické korupční struktury si prosadily záložní variantu, jak s plnou anonymitou dosáhnout na veřejné prostředky – založením svěřenského fondu."

Založení svěřenského fondu umožní občanský zákoník od začátku příštího roku. Tento fond bude spravovat jakýsi „svěřenský správce" pro skutečné příjemce prostředků z tohoto fondu. Ti však už budou nedohledatelný, neboť k dohledání nebudou mít nástroje ani orgány činné v trestním řízení. Pod svěřenský fond tak bude možné skrýt naprosto vše.

„Vyvádění veřejných prostředků bude možné značně omezit, pokud ten, kdo si na ně sáhne, bude mít povinnost prokázat, do kterých kapes tyto prostředky nakonec skutečně doputují. Jedině tak se vyhneme situaci, kdy zadavatel a dodavatel veřejné zakázky (případně poskytovatel a příjemce dotace) je jedna a tatáž osoba," popisuje důvod, proč je nutné tímto krokem zasáhnout proti korupci.

Konieczný apeluje na veřejnost, aby vyvinula tlak na zrušení možnosti založení svěřenského fondu.

Témata: NFPK | Korupce | Paragrafy
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama