Nechá vláda vyletět stovky miliard oknem?

Praha – Vláda Petra Nečase ne a ne přijmout kvalitní zákon o státní správě. Na ministerstvu vnitra, které vede Jan Kubice, vzniká návrh zákona, který je dle projektu Rekonstrukce státu „děravý jako cedník.“ Kvůli němu může Česká republika přijít o 500 miliard korun z Evropské unie.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Petr Nečas /ODS/

Tento drahý problém tkví v tom, že odměňování úředníků je čistě na rozhodnutí nadřízeného. Jestliže bude přijat zákon o státních úřednících z dílny Kubiceho ministerstva, může být nárůst finančních prostředků na platy úředníků až 99 miliard.

Rekonstrukce státu vyzvala ministry, aby daný návrh zákona odmítli. Vláda však musí přijmout zákon, který vyřeší problematické aspekty státní správy, neboť jinak je ohroženo čerpání dotací z Evropské unie. K současnému návrhu ministerstva vnitra, který ve středu projedná vláda, se vyjadřuje podobně negativně i Evropská komise. Podle autorů projektu Rekonstrukce státu je řešením uvést v účinnost deset let odkládaný služební zákon, který protikorupční organizace označují za velmi kvalitní.

„Vláda ve svém Programovém prohlášení slíbila, že zákon zajistí odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci veřejné správy. To se ale neděje. Ministři se nemusí řídit výsledky výběrových řízení, odměňování úředníků bude záviset na libovůlí nadřízeného bez vazby na objektivní hodnocení, úředníci nebudou mít vyšší zodpovědnost. Nejedná se o protikorupční zákon, ale o uzákonění současných špatných postupů," myslí si o novém návrhu Lenka Patková z Oživení.

Michaela Suchardová, která spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci, zase uvádí: „pokud by vláda zákon schválila, hazarduje s 500 miliardami korun, které má Česká republika čerpat z evropských fondů od roku 2014. Na konferenci „Evropské fondy - jak předcházet rizikům podvodům a zneužívání" zástupce Komise potvrdil, že v případě přijetí návrhu zákona o státních úřednících v jeho nynější nekvalitní podobě může být čerpání evropských peněz na další programovací období zpochybněno."

„Návrh zákona není žádnou reformou státní správy, ponechává odměňování i počet úředníků ve státní správě v zásadní podobě nezměněn, což znamená i při pouhé každoroční valorizace o inflaci kumulativní nárůst nákladů na platy ve státní správě do roku 2020 o 17 miliard Kč, do roku 2030 o 99 miliard! Výsledkem bude stále početnější a tím i dražší státní správa, nerezistentní vůči korupci a fungující nadále způsobem, který ČR řadí v mezinárodních srovnáních mezi země s nejhoršími institucemi na světě," dodává Jana Chvalkovská z Z-Index.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama