Podívejte se, co je dnes populismus a co "prý" není!

Praha – Boris Šťastný a další politici vytváří nové charakteristiky k pojmům. Tentokrát se rozhodli změnit význam pojmu „populismus“. Alespoň tak vidí některé výroky člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Boris Šťastný
doporučujeme

Populismus je politika, která je podbízivá a snaží se získat přízeň voličů sliby, které jsou nerealizovatelné, dobře zní, ale nic zásadního ve své podstatě nepřinášejí, bez ohledu na dopady při realizaci slibů.

Šťastný (ODS) označil za „populistické výstřely ze tmy" návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který chce zrušit regulační poplatky u pacientů do 18 let.

„Osobně v tom vidím pouze lidský přístup, který ale nijak nejde proti zájmům veřejnosti. Nejedná se totiž o astronomické částky, které by pojišťovny zruinovaly," myslí si Soukenka.

Šťastný navíc považuje za populismus i snahu o omezení anonymních akcií. Skrze ně jsou přitom každý rok rozkradeny desítky miliard. „Těch dětí, co by za to mohlo poležet v nemocnici, pane Šťastný," vzkazuje Soukenka s jistou mírou černého humoru.

A jsou i další vykladači populismu. Daniel Korte (TOP 09) za něj považuje zrušení doživotní imunity zákonodárců. Jaroslav Kubera (ODS) zase označil snížení platů zákonodárců za populismus.

„Jak může být zrušení doživotní imunity poslanců proti zájmům lidu (veřejnosti) nechápu, ale chápu, že je to proti zájmům samotných poslanců. Vyjádření pana Kubery už vůbec nerozumím, vyjma toho, že v něm cítím nemalou adoraci síly," dodává.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) plánuje daňové úlevy pro podnikatele postižené povodní, přestože považuje za populistickou snahu ODS nechat živnostníkům jejich výdajové paušály. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) připravuje pomoc podnikatelům postiženým povodněmi.

„Budou tato opatření následovat po každé záplavě? Nejde ve skutečnosti tato pomoc proti zájmům postižených podnikatelů a veřejnosti? Není to snad, nedej Bože, populismus, pane Šťastný? Netroufám si to hodnotit. Mimoto, trochu se bojím, aby podnikatel, který přišel záplavou o všechny svoje výrobní prostředky, na tom nebyl s finanční pomocí státu stejně jako podnikatel, který viděl povodeň pouze v televizi, ale zná ty správné lidi," myslí si Soukenka.

A k neustálému vzájemnému kritizování politiků kvůli populismu doplňuje: „řekl bych, že populistou není pouze ten, kdo se vůbec nepodbízí. Třeba takový Stalin či Pol Pot. Takový nepopulismus si, doufám, nikdo nepřeje."

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

D*bil, odpudivé, trapné. Klaus udělal pro zemi víc než Kalousek, zní z…

20.06.2019 08:26 Dusno kolem slov exprezidenta Václava Klause o multikulturalismu pokračuje. Miroslav Kalousek (TOP…

V ČR nebudou krávy? Babiš jede na summit EU. O auditech se bavit nehodlá,…

20.06.2019 08:24 Premiér Andrej Babiš při dnešní schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nehodlá…

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 17:09 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama