Nečasovi lidé v poutech: Tluchoř, Páleník, Nagyová a další. Konec vlády?

Praha - V noci na čtvrtek protikorupční policie zasahovala na několika místech po celé republice. 400 policistů bylo mimo jiné i na Úřadu vlády, ve Sněmovně i na ministerstvu obrany. V poutech skončilo několik lidí, mezi nimi jsou i Jana Nagyová, Petr Tluchoř, Ivan Fuksa, Ondřej Páleník a Roman Boček.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Na vládě bylo v noci pořádně "horko". Po půl jedné v noci totiž do Strakovy akademie vtrhl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, o čemž jako první informoval Blesk.

V poutech měli skončit poslanec Petr Tluchoř i exministr zemědělství Ivan Fuksa. Byla prý sebrána i Nečasova pravá ruka Jana Nagyová a bývalý šéf vojenského zpravodajství Ondřej Páleník. Dalším zadrženým má být Roman Boček, bývalý náměstek ministra zemědělství Petra Bendla. Boček je blízký přítel lobbisty Rittiga.

Objevila se i informace, že policisté zadrželi i dalšího rebela z ODS Marka Šnajdra. Ten ale v SMS zprávě pro Aktuálně.cz vše popřel a napsal, že o akci ÚOOZ nic neví.

Celý zátah by se mohl týkat situace kolem VZP, hospodaření v Lesích České republiky, dění v Českých drahách či peněžních toků lobbisty Romana Janouška. Policie údajně zasahuje také v komplexu, ve kterém sídlí lobbista Roman Janoušek či v domě, kde bydlí lobbista Ivo Rittig.

Rittig patří k tzv. pražským kmotrům. Lidem, kteří měli či mají vliv na chod pražského magistrátu či jsou napojeni na Dopravní podnik.

Nadační fond proti korupci obvinil Rittiga, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun z pražského dopravního podniku. Rittig se proti tomu ostře ohradil a uvedl, že je „šokován, jak bezostyšnému osočení jsem byl vystaven". Společnost Neograph, která pro dopravní podnik dodávala jízdenky, měla uzavřenou smlouvu s firmou Cokeville Asset Inc. sídlící na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování smlouvy měla tato společnost dostávat z každého lístku 17 haléřů.

Karel Randák z protikorupčního fondu tvrdí, že firma Cokeville má smlouvu o spolupráci s Rittigem, na základě které má firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 tisíc eur měsíčně a procenta ze zisku.

Server Českápozice.cz napsal, že zátah souvisí mimo jiné s odchodem rebelujících poslanců ODS Fuksy, Tluchoře a Šnajdra z Poslanecké sněmovny. Předmětem zájmu je podle něho dění v Českých drahách, Lesích České republiky a okolnosti peněžních toků lobbisty Janouška. Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka dnes policie na ústředí podniku v Hradci Králové nezasahovala. "V budově ředitelství je naprostý klid a běžný provoz," řekl ČTK.

Podle komentátora Respektu Jaroslava Spurného policie pracovala na případu zhruba dva roky. Prý je do něj zapojeno na 400 lidí. Razie má pokračovat po celém Česku až do sobotního rána. Česká pozice zprávy o chystané policejní razii, která by se prý měla týkat 35 až 40 lidí, měla již v pondělí. Stejně tak údajně věděli o akci i někteří lobbisté, kteří tak mohli uklidit důkazy nebo odcestovat.

Podle informací televize Nova policie zasahuje v sídle Komerční banky na Václavském náměstí. Údajně jdou po vkladech kmotrů. Policie míří i do Hluboké v jižních Čechách, kde bydlí jeden z kmotrů ODS Pavel Dlouhý.

Jako první z politiků poslal své vyjádření k zatýkání bývalý šéf ČSSD a expremiér Jiří Paroubek. "Vyzývám předsedu vlády Petra Nečase, aby bez zbytečných odkladů obeznámil veřejnost s důvodem k zásahu protimafiánského policejního útvaru na Úřadu vlády ČR, ke kterému mělo dojít dnes v noci. Zatím stále doufám, že je to jen špatný vtip," napsal.

Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) si nedovede představit, jak bude po dnešku chtít Nečas dál vést zemi jako premiér. "Všichni dobře víme, že Jana Nagyová je osoba velmi blízká panu premiérovi," řekl pro iDnes.cz Zaorálek.

Politologové a političtí komentátoři napříč českými médii se shodují, že Nečasova vláda nemá šanci přežít. Zatčení jeho pravé ruky Jany Nagyové je začátkem premiérova konce.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

D*bil, odpudivé, trapné. Klaus udělal pro zemi víc než Kalousek, zní z…

20.06.2019 08:26 Dusno kolem slov exprezidenta Václava Klause o multikulturalismu pokračuje. Miroslav Kalousek (TOP…

V ČR nebudou krávy? Babiš jede na summit EU. O auditech se bavit nehodlá,…

20.06.2019 08:24 Premiér Andrej Babiš při dnešní schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nehodlá…

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Nárok na restituci rodu Walderode? Schwarzenberg je spokojený, pak se ale…

19.06.2019 17:09 Aktualizováno Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama