Nagyová za mřížemi, ve vazbě jsou i "rebelové z ODS" Tluchoř a Fuksa

Ostrava - Soud v Ostravě dnes uvalil vazbu na Janu Nagyovou, nejbližší spolupracovnici premiéra Petra Nečase. Novinářům to řekl její právník Eduard Bruna, který proti tomu podá odvolání. Nagyová, jíž hrozí až pět let vězení, je obviněna z podílu na korupci a na nelegálním sledování.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Policie viní zpravodajce a Nagyovou kvůli sledování ženy premiéra
doporučujeme

Šéfka kabinetu premiéra Petra Nečas, která s ním má podle policie poměr, snáší situaci zatím poměrně dobře a podle jejího obhájce Bruny mluvila před soudem velmi racionálně. "Mám spoustu zkušeností s lidmi, kteří narychlo skončili ve vězení, a můžu říci, že má klientka je na tom psychicky lépe než na tom mnohdy bývají muži," tvrdí Bruna a dodal, že Nagyová je připravená dál podrobně vypovídat.

Rozhodnutí o vazbě pro Nagyovou může mít zásadní dopad na politický osud ministerského předsedy. Toho zatím členové ODS i koaličních stran spíše podporovali. Dnes večer se však sejde vedení TOP 09, aby jednalo o další budoucnosti vlády.

Po Nagyové soud posla do vazby také bývalého šéfa Vojenského zpravodajství a současného předsedu Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka. Informaci potvrdil právní zástupce Jiří Novák. "Nesouhlasí s obviněním ani vazbou, ale bere to jako fakt," uvedl Novák. Proti rozhodnutí o vazbě podal stížnost.

Podle vyšetřovatelů se zpravodajci na zakázku Nagyové, která je zapletená i v kauze údajné politické korupce, podíleli na nelegálním sledování trojice osob, mezi nimiž byla manželka premiéra Petra Nečase Radka a dva zaměstnanci úřadu vlády. Činili tak, aniž by měli povolení ministra obrany, jak vyžaduje zákon.

Ostravský soud uvalil vazbu na bývalého předsedu poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře, který čelí obvinění z korupce. Novinářům to řekl jeho advokát Marek Nespala. Před Tluchořem už soud poslal do vazby bývalého ministra zemědělství Ivana Fuksu a jeho někdejšího náměstka Romana Bočka. V kauze je obviněn také bývalý poslanec Marek Šnajdr. Kdy se bude rozhodovat o vazbě pro něj, zatím není jasné.

Exministr zemědělství je spolu s dvojicí dalších někdejších rebelujících poslanců ODS Petrem Tluchořem a Markem Šnajdrem obviněn z toho, že se vzdal mandátu za nabídku výhod, což vyšetřovatelé hodnotí jako korupční jednání. Boček se prý na korumpování poslanců podílel.

Bočkův advokát Filip Seifert novinářům řekl, že důvodem vazebního rozhodnutí soudu je obava z ovlivňování několika svědků a spoluobviněných. Jeho klient s obviněním zásadně nesouhlasí, dělal prý pouze politickou práci. "Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost, kterou budeme odůvodňovat. Stejně tak jsme podali stížnost proti usnesení o vzetí do vazby," řekl právník.

Celkem policie zadržela devět lidí. Obvinění vyšetřovatelé předali osmi ze zadržených, obviněn nebyl jen šéf úřadu vlády Lubomír Poul.

Při 31 prohlídkách domů a nebytových prostor v posledních dnech zajistili policisté 120 až 150 miliónů korun a desítky kilogramů zlata. Získali prý i cenné materiály, které budou prověřovat v příštích měsících. Rok a půl trvající vyšetřování dozoruje od počátku Vrchní státní zastupitelství v Olomouci namísto Prahy, protože existovalo podezření, že se na trestné činnosti podílel také tehdejší žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek.

Jedna razie, tři kauzy:

KAUZA 1 - Grygárek, Janoušek, Rittig
Na začátku nynějšího zemětřesení stálo podezření, že tehdejší náměstek vrchního žalobce v Praze Libor Grygárek je napojen na pražské lobbisty Ivo Rittiga a Romana Janouška, vlivného člena místní ODS a rovněž lobbistu Tomáše Hrdličku i na někdejšího šéfa odboru městského investora v Praze z dob primátorství Pavla Béma (ODS) Jiřího Tomana.

Právě v kancelářích Janouška či Rittiga a zřejmě také bývalého žalobce a nyní advokáta Grygárka detektivové provedli v těchto dnech domovní prohlídky. Nikoho z nich dosud neobvinili. V případě obou lobbistů může být překážkou zřejmě fakt, že jsou nyní v zahraničí.

KAUZA 2 - Tluchoř, Fuksa, Šnajdr

Odposlechy či sledování lobbistů Rittiga a Janouška vedly k rozkrytí dalších jmen podezřelých včetně Nagyové, která s nimi měla být v kontaktu.

Detektivové došli k závěru, že prostřednictvím Nagyové Nečas nabídl lukrativní posty v polostátních firmách třem poslancům ODS výměnou za to, že složí mandáty a neshodí vládu při schvalování daňového balíčku. Poslanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa ze Sněmovny odešli, dva z nich pak získali vysoké posty, policie je obvinila kvůli korupci.

KAUZA 3 - Páleník, Kovanda

Z dalších odposlechů pak podle policie vyplynulo, že si Nagyová objednala u šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka i jeho nástupce Milana Kovandy sledování manželky premiéra Petra Nečase Radky. Její motivací mělo být dosažení rozvodu jeho manželství.

(Zdroj: Novinky.cz)

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman dostal povolení na bungalov v Lánech. Začnu stavět ještě…

20.02.2020 16:37 Prezident Miloš Zeman dostal stavební povolení na stavbu svého domu v Lánech na Kladensku. Se…

Vojtěch Filip zůstává v nemocnici, infarkt byl zachycen v časném stadiu

20.02.2020 16:06 Stav místopředsedy Sněmovny a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa (65) se po středečním infarktu a…

Křeček se ujal funkce ombudsmana. Odpůrci ho nechtěli pustit do sídla úřadu

20.02.2020 15:05 Aktualizováno Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu…

Sčítání lidu 2021. Poslanci chtějí, aby lidé vyplňovali údaje o víře

20.02.2020 14:40 Lidé budou moci příští rok zřejmě znovu dobrovolně vyplňovat i rubriku, zda se hlásí k nějaké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama