Zeman naznačil: Obvinění je tak závažné, vláda by měla skončit

Lidice (Kladensko) - Podle prezidenta Miloše Zemana by kvůli současnému skandálu kolem nejbližší spolupracovnice premiéra Petra Nečase (ODS) neměla jeho vláda pokračovat. Novinářům to nepřímo řekl v Lidicích, kde se zúčastnil pietního aktu u příležitosti 71. výročí jejich vyhlazení.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

"Já pokládám vznesená obvinění za velmi závažná a po vyslechnutí jak pana policejního prezidenta, tak pana nejvyššího státního zástupce, docházím k závěru, že jsou podložená dostatečnými důkazy. To je sice nepřímá, ale poměrně jasná odpověď," reagoval Zeman na otázku, zda je adekvátní, aby Nečasova vláda pokračovala.

Hlava státu se dosud k vyšetřování, v jehož středu je šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová, příliš nevyjadřovala. Chtěla k případu znát více informací. V pátek se proto Zeman sešel s policejním prezidentem Martinem Červíčkem, nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) a také premiérem Nečasem a předsedou opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

Ministerský předseda odstoupit odmítá a dosud ho podporovali i jeho spolustraníci a ostatní strany vládní koalice. Podle některých se však jejich postoj může změnit, pokud dnes ostravský soud uvalí na Nagyovou vazbu.

Do vazby dnes ostavský soud poslal někdejšího ministra zemědělství Fuksu. Policisté ho obvinili z úplatkářství. Trestný čin souvisí s přijetím funkce vrchního ředitele Českého aeroholdingu poté, co se vzdal poslaneckého mandátu a tím umožnil prohlasovat vládní balíček úspor. "Pan inženýr Fuksa se necítí vinen," podotkl Fuksův obhájce Tomáš Gřivna. Na dotaz iDnes.cz, jak se politik cítí, odpověděl, že je v dobré kondici.

"Soud uvalil takzvanou koluzní vazbu, to jest, že by mohl ovlivňovat svědky nebo jinak mařit objasňování důležitých záležitostí pro trestní řízení," řekl iDNES.cz Fuksův obhájce. Koluzní vazba může podle něj trvat maximálně tři měsíce. "V této lhůtě by měl státní zástupce vyslechnout ty osoby, jejichž ovlivňování přichází do úvahy," tvrdí Gřivna.

Do vazby soud poslal také bývalého Fuksova náměstka Romana Bočka. Sdělit to jeho advokát Filip Seifert. Podle něj je důvodem vazby obava z možného ovlivňování svědků a spoluobviněných. Boček s obviněním nesouhlasí. Tvrdí, že dělal pouze politickou práci. Boček se měl podílet na korumpování poslanců Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama