Koalice má vítr ze Zemana. Oprávněně?

Praha - Nedělní slova končícího premiéra Petra Nečase (ODS) o tom, že prezident Miloš Zeman by měl jako demokrat respektovat většinu v Poslanecké sněmovně, jsou pro vývoj nynější poněkud nepřehledné politické situace nejspíš klíčová. Nebýt přímo zvolené hlavy státu a nejistoty, kterou od března vyvolává svou snahou při nejrůznějších příležitostech co nejšíře vykládat své prezidentské pravomoci, byla by dohoda o podobě příští vlády úlohou, o jejímž řešení by měly ODS, TOP 09 a LIDEM jasnou představu.

doporučujeme

Jejich snahy by se v té chvíli soustředily na nalezení pro ně všechny přijatelné postavy nového předsedy vlády a především na udržení jednoty nynější křehké koaliční většiny.

Výsledkem by byla "trojčlenka" vyvažování zájmů vládních poslanců, osobních sympatií či antipatií jednotlivých výrazných osobností a širších vnitrostranických tlaků. V několika dnech by byl po sérii jednání pro funkci premiéra vybrán nepříliš kontroverzní politik ODS, pod jehož formálním vedením by koaliční vláda fakticky pod taktovkou sílící TOP 09 dovládla do řádných voleb v květnu 2014.

Nečas ale svým nedělním apelem na prezidenta poukázal právě na obavu, že prezident Zeman, operující svým mandátem z lednové přímé volby, by mohl zavedené zvyklosti narušit.

Ostatně Zeman sám už přiznal, že se krátce po svém zvolení vážně zabýval úvahou, zda mu česká ústava svou formulací příslušného článku náhodou nedává právo odvolat premiéra "jen tak".

Zástupci ODS po dnešním jednání výkonné rady dávali najevo, že první krok, který musí Kuba jako hlavní stranický vyjednavač udělat, je právě sondování u Zemana.

Teprve poté, co si strana jednoznačně potvrdí, že prezident by proti výše popsanému postupu pokračování koalice nic nenamítal, rozběhne se zřejmě "obvyklé" kolečko politických jednání, návrhů a protinávrhů.

Zeman sám se navíc netají názorem, že za nejlepší model vládnutí pokládá menšinovou vládu založenou na dohodě o podpoře další politické strany. Případně by se mohl pokusit jmenovat úřednického premiéra zcela mimo okruh parlamentních stran. Takovou osobností sestavená vláda by musela do měsíce také požádat Sněmovnu o důvěru. Pokud by ji nezískala, proces by se opakoval, třetí pokus při jmenování nového šéfa exekutivy by teoreticky dostala předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Vedení ODS se už ujal Martin Kuba místo Petra Nečase, který odstoupil z čela strany. Jméno kandidáta na premiéra strana neřekla. "V ODS jsou lidé, kteří jsou připraveni odpovědnost přijmout. Nemluvili jsme o šesti nebo osmi jménech," řekl Kuba.

Podle místopředsedy ODS a ministra spravedlnosti Pavla Blažka je vždy více těch, kteří "chtějí", a méně těch, kteří jsou "chtěni". "Je úkolem grémia najít někoho, kdo nejen chce, ale je také chtěn," řekl Blažek. Ministr zemědělství Petr Bendl uvedl, že si umí představit, že by někdo jiný vedl ODS a někdo jiný byl premiérem. "Je to jedna z variant," řekl i Nečas.

Ministr dopravy a bývalý šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který patřil k loajálním Nečasovým spojencům, iDNES.cz na otázku, zda také nemá ambici vládu vést, odvětil: "My se tomu budeme věnovat na jednání výkonné rady a hledat dobré řešení pro stranu." To, že si o post premiéra řekl Kuba, považuje za logické. "Je prvním místopředsedou naší strany. Bylo by to naprosto přirozené," uvedl Stanjura. Pro Nečase by jako jeho nástupce mohl být přijatelný právě on.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už v neděli večer prohlásil, že jeho strana nebude bezvýhradně akceptovat jakýkoli návrh občanských demokratů. Strana může mít problém s Kubovou vazbou na Pavla Dlouhého, kterému se přezdívá "kníže z Hluboké".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama