Vládní drama pokračuje: Kmotr Hrdlička chce do vedení ODS

Praha - Poslanci ráno na návrh ODS zcela změnili plánovaný program dnešního jednání dolní komory. Nedostanou se patrně ke schvalování předloh, budou probírat normy vesměs ve druhých čteních, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy.

Vláda ČR
doporučujeme

Mezi body, které Sněmovna zařadila na dnešní program, je další projednávání senátního návrhu na zrušení kontroverzní karty sociálních systémů a norma o povinném značení lihu, která zavádí kauce pro výrobce a distributory takzvaného tvrdého alkoholu.

Šéf poslanců ODS Marek Benda navrženou a schválenou změnu programu vysvětlil tím, že Sněmovna by měla v současné situaci po pádu vlády projednávat jen nekontroverzní body.

Politici dosavadních vládních stran i opozice budou dnes dál hledat cestu z vládní krize po pádu kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Očekává se jednání uvnitř stran i mezi koaličními partnery. Sejít by se mělo také vedení ČSSD s lídry TOP 09. Přesvědčit je chce o tom, aby dosavadní druhá nejsilnější vládní strana hlasovala pro rozpuštění Sněmovny, a tím pro předčasné volby.

Nynější koalice ODS, TOP 09 a LIDEM chce po demisi premiéra Nečase a jeho vlády pokračovat až do řádných voleb na jaře příštího roku pod novým ministerským předsedou z řad občanských demokratů. Ti nyní hledají kandidáta. Návrh řešení chtějí mít do pátku, kdy ho první místopředseda ODS Martin Kuba představí prezidentovi Miloši Zemanovi.

Jasno chce mít i opoziční ČSSD, která se odpoledne sejde s vedením dosavadní druhé nejsilnější vládní strany TOP 09. Sociální demokraté považují za nejlepší řešení nynější situace předčasné volby. Ty by se podle nich mohly konat začátkem září, a to 6. a 7. či 13. a 14. září. Chtějí pro to získat podporu politiků TOP 09, píše server iHned.cz.

ON-LINE: Vládní krize - den třetí:

17:15 Vlivný člen regionální rady pražské ODS Tomáš Hrdlička, který bývá médii označován za kmotra, v rozhovoru pro Parlamentní listy oznámil, že zvažuje, že bude kandidovat na vrcholné pozice ve straně.

16:30 Podle slov senátora Kubery /ODS/ by byla Miroslava Němcová jeho favoritem na post premiérky. Bohužel ale tuto nabídku prý už v pondělí odmítla.

16:15 Dál pokračují - už méně oficiální - jednání zástupců koaličních stran o jméně možného premiéra. Šéf TOP 09 by se podle informací serveru Lidovky.cz měl ještě dnes sejít s se zastupujícím předsedou ODS - a horkým kandidátem na post předsedy vlády - Martinem Kubou. Původně se TOP 09 Kuba jako budoucí premiér příliš nezamlouval, i to může být tématem schůzky.

15:40 Jan Hamáček, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD, se na blogu sociální demokracie pozastavuje nad osudem Vojenského zpravodajství. "Pokud se otevřeně mluví o tom, že vojenští zpravodajové volně nasazovali sofistikovanou monitorovací techniku ke sledování osob na našem území, je pochopitelné, že důvěra v instituce, které jsou z valné části stále opředené tajemstvím a divokými spekulacemi, jen dále poklesne," uvádí Hamáček. Obnovit ji bude podle něj těžké.

15:10 Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda odmítl sdělit, jestli grémium ODS nominuje na post premiérky Miroslavu Němcovou. „V žádném případě nekomentuji spekulace novinářů," odvětil na dotaz serveru IHNED.cz. Na otázku, zda-li by si Němcovou dokázal představit jako předsedkyni vlády odpověděl: „Každý člen vedení ODS je schopný být premiérem této země." 

14:00 Komunistiská strana Čech a Moravy nemá nejmenší důvod cokoli měnit na svém stanovisku a dál požaduje vypsání předčasných voleb. Serveru IHNED.cz to řekl předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik. "Možnost nového kabinetu bez voleb je už pro nás passé. Myslíme si, že to složení se vyčerpalo a podpora jakékoli vlády bez nových voleb by byla nelegitimním prodlužožováním agonie," řekl Kováčik. Nejspravedlivější by podle něj bylo "rozdat karty" znovu - v novém hlasování.

13:20 Současná situace na politické scéně je "ostudná havárie politického projektu pravice, který narazil do zdi chaosu, korupce, neschopnosti a nezodpovědnosti a je zcela zničen." Píše to předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka na blogu sociální demokracie.

12:45 Prezident Zeman bude přes víkend jednat s představiteli politických stran, výsledky chce představit na tiskové konferenci v úterý odpoledne. Zeman připustil, že ve hře jsou teď všechny varianty řešení, tedy i předčasné volby, i když k nim má výhrady.

V případě konání předčasných voleb by podle hlavy státu spadlo "pod stůl" zhruba 100 zákonů, které jsou rozpracované. Stát by za hlasování podle něj musel vydat kolem půl miliardy korun, které by Zeman považoval za "vyhozené do vzduchu".

"Tím ještě neříkám, že předčasné volby zcela vylučuji. Prezident tady ovšem není od toho, aby pobíhal po Poslanecké sněmovně a sháněl 120 hlasů," nechal se slyšet. Právě tolik hlasů je k rozpuštění dolní komory třeba.

12:30 Poslanci dnes přerušili na návrh ODS do úterního odpoledne nynější schůzi Sněmovny. Jednání dolní komory ovlivňuje pád premiéra Nečase.

12:25 TOP 09 se snaží i nadále zachovat stávající koalici. Připouští ale, že v případě neúspěchu při jednáních o novém premiérovi podpoří návrh sociálních demokratů na rozpuštění sněmovny. Je to podle ní lepší řešení, než úřednická vláda, která by vedla zemi až do řádných voleb v roce 2014.

12:10 Podnikatel Roman Janoušek se po sedmi dnech poprvé vyjádřil k policejní razii. Podle svých slov je v šoku a vůbec nechápe, co se stalo. Odmítl ale, že by hothovost a zlato, zabavené detektivy, patřilo jemu. Na celou situaci navíc prý podle serveru Lidovky.cz nezískal žádný osobní pohled.

12:00 Sociální demokraté požadují svolat schůzi sněmovny, na které se bude hlasovat o jejím rozpuštění. Konat by se mohla podle předsedy poslaneckého klubu Jeronýma Tejce mezi 15. a 20. červencem. Předčasné volby by tak prezident mohl vyhlásit ještě na září, případně na začátek října.

11:40 Sociální demokraté nehodlají ustoupit ze svého požadavku na vypsání předčasných voleb, řekl po jednání se zástupci TOP 09 předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Jasně jsme řekli, že pokud bude chtít TOP 09 resuscitovat současnou neúspěčnou vládní koalici, která se opírá o nikým nevolenou stranu LIDEM, nemůže počítat s tím, že bychom ji jako sociální demokraté podpořili nebo tolerovali," doplnil šéf největší opoziční strany.

10:58 Advokát obviněného exposlance ODS Ivana Fuksy Tomáš Gřivna podal stížnost proti vazebnímu stíhání svého klienta. "V úterý jsme podali stížnost. Ponechali jsem si lhůtu, chtěli jsme do toho dát argumentaci, kterou jsme chtěli rozmyslet," řekl právník. Důvody stížnosti nechtěl Gřivna popisovat. "Je to důvěrnější," dodal advokát.

10:21 "Určitě nás bude zajímat technicky, jak by se sociální demokracie představovala případné vyvolání předčasných voleb, ale vylučuji, že by už dnes došlo k jakékoli dohodě," uvedl Gazdík. K jasnému řešení ale podle něj musí dojít v nejbližších dnech. "Naší prioritou je samozřejmě pravicová vláda, snažíme se pro to udělat maximum, nicméně teď je na tahu občanská demokratická strana," dodal.

10:14  Koaliční TOP 09, která má v dolní komoře 41 křesel, sehrává klíčovou roli v jednáních o současné krizi, říká místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. „Chceme si vyjasnit postoje, protože k tomu zatím nedošlo, chceme si ujasnit postoje před jednáním s prezidentem," řekl pro IHNED.cz Zaorálek s tím, že cílem je najít cestu ze současné krize.

9:50 Stanivlslav Polčák /STAN/ v ČT řekl: "Sociální demokracie by si měla zamést před vlastním prahem," připomněl Polčák například vyslání Vladimíra Špidly do Evropské komise, "kam byl bývalý premiér ze dne na den poslán místo Pavla Teličky."

9:30 Na středeční 15. hodinu byla naplánovaná schůzka vedení sociální demokracie a zástupců vládní TOP 09. Ve stejnou dobu by ale nakonec měla jednat vláda v demisi a není proto jasné, zda se zástupci stran skutečně sejdou. "Jedná se o tom, že by se schůzka předsunula, posunula až po jednání vlády, nebo domluvila na jiný den," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc s tím, že detaily by se měly domluvit v průběhu dopoledne.

9:10 Policie v případu podezřívá i vlivného českého lobbistu Romana Janouška. Ten je v současné chvíli v Chorvatsku a podle svého advokáta Víta Širokého cestu do Čech neplánuje. Prý k tomu není důvod. Policie při čtvrteční razii prohlížela Janouškovu kancelář i dům. K podání vysvětlení ho ale prozatím nepředvolala.

8:50 Nagyová jde dnes opět k výslechu. Podle svého právníka Eduarda Bruny už vypovídala k části kauzy, v níž jde o sledování manželky odstupujícího premiéra Nečase. Dnes by se měla vyjádřit k dalším obviněním, která se týkají politické kroupce. Uvedl to Český rozhlas.

8:40 Detektivové ÚOOZ provedli razie i u několika lidí přímo napojených na minitra zemědělství Petra Bendla. Kromě lobbisty Ivo Rittiga a jeho pobočníka Václav Ryby se policie zaměřila i na advokáta Tomáše Jindru. A toho bývalý středočeský hejtman přímo zaměstnává. Jindra, jehož dům v Hrusicích u Prahy prohledali policisté v pondělí, má podle detektivů mimo jiné i přístup k Rittigovým bezpečnostním schránkám, dává mu právní rady a měl mu zařizovat i politicko-obchodní jednání poté, co se lobbista více méně stáhl do Monaka.

(Zdroj: iHned.cz, ČT)

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama