Peake se cpe do úřednické vlády? Byla opět u Zemana

Praha - O možných řešeních současné politické krize dnes na Pražském hradě asi půl hodiny jednala vicepremiérka v demisi a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake s prezidentem Milošem Zemanem.

Karolína Peake /LIDEM/
doporučujeme

"To je opravdu stejná schůzka jaká se konala o víkendu v Lánech s představiteli dalších politických stran," uvedla mluvčí Hradu Hana Burianová, která však odmítla sdělit jakékoliv další podrobnosti. 

„Probírali jsme s prezidentem republiky současnou politickou situaci. Informoval mě o tom, že je ve věci jmenování premiéra rozhodnu, a jak pravděpodobně bude dál postupovat," řekla Peake po setkání Novinkám.

Na dotaz, zda jí prezident nenabídl účast ve vládě odborníků, Peake uvedla, že toto téma neřešili. „O tom vůbec řeč nebyla," zdůraznila.

Peake odmítá podepsat jakýkoliv bianco šek. „Je možné, že bychom jako jedno z možných řešení podpořili stávající koalici. Důležitý by ale pro nás byl program. Po předchozích zkušenostech jsme obezřetní před podepisováním nějakých bianco šeků. Pokud jde o program, považujeme za klíčový zákon o úřednících, zákon o povinném registru smluv nebo zpřísnění pravidel pro financování politických stran," vysvětlila.

Zeman se už v pátek na zámku v Lánech setkal se zástupci ODS a TOP 09, kteří mu představili své návrhy na řešení situace. Spolu se stranou LIDEM by chtěli po rezignaci premiéra Petra Nečase (ODS) obnovit dosavadní koaliční vládu. Proti tomu jsou naopak opoziční sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné, kteří se s prezidentem sešli v sobotu a v neděli; požadují rozpuštění Sněmovny a předčasné volby.

Hlava státu však volání parlamentních stran podle všeho nevyslyší; dnes potvrdila, že chce úřednickou vládu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama