Peake koaliční zrádce? Zeman na tiskovce cosi naznačil...

Praha - KSČM i nadále podporuje rozpuštění Sněmovny a předčasné volby, které by se mohly konat v září. Novinářům to dnes řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle něj by tak vláda Jiřího Rusnoka, kterého dnes premiérem jmenoval prezident Miloš Zeman, předložila návrh rozpočtu na příští rok už nové Sněmovně.

Karolína Peake /LIDEM/
doporučujeme

Předseda komunistů řekl, že vítá jmenování nového premiéra, podle něj totiž současná koalice ODS, TOP 09 a LIDEM ztratila důvěru občanů. Návrh na sestavení nové vlády v čele se šéfkou Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) podle Filipa postrádá legitimitu.

Po jmenování Rusnoka rovnou premiérem (nebyl tedy nejprve pověřen sestavením vlády, jak bývá zvykem) následovala improvizovaná tisková konference, kde se prezident Miloš Zeman zamyslel nad současnou politickou scénou a připomněl, že již před prezidentskou volbou říkal, že tehdejší Nečasova vláda má skončit.

„Země potřebuje velmi rychle obnovit všechny struktury vládnutí, musí tam být lidé, kteří dokáží plnit své role," vzal si slovo premiér Rusnok. Pak ujistil, že je připraven sestavit vládu z lidí, kteří se budou moci svých funkcí okamžitě ujmout.

Vláda by podle Rusnoka měla být sestavena a jmenována do čtrnácti dnů. Rozhodně prý chystá přípravu rozpočtu a další kroky, které nesnesou odkladu. Prezident dodal, že nehodlá nijak zasahovat do personálního složení vlády.

Prezident byl tázán, co udělá s tím, že pravice má 101 poslanců pro vládu „Je zajímavé, že včera mi paní vicepremiérka Peake tvrdila, že jejích osm poslanců tento dokument nepodepíše, a většina nebude," poznamenal k tomu prezident.

„Každá vláda je důvěryhodná nebo nedůvěryhodná podle toho, jaké má osobnosti a jaký má program. Tato vláda politickou krizi nezavinila. Je to jakýsi sbor dobrovolných hasičů, kteří přijíždějí hasit něco, co zapálil někdo jiný," přirovnal prezident.

Rusnok následně po novinářském dotazu uvažoval o počtu poslanců, které by vláda mohla na svou stranu získat, a při té příležitosti uvedl, že ve sněmovně je jich celkem 200. „Vlastně 198, protože dva sedí ve vězení," zavtipkoval na účet Romana Pekárka a Davida Ratha.

Zeman uvedl, že bude u všech členů vlády respektovat Rusnokovu personální volbu, a to i v případě, že by chtěl do vlády některé jeho spolupracovníky z Hradu. Spekulovalo se například o šéfovi zahraničního odboru Hynku Kmoníčkovi.

Rusnok uvedl, že doposud nemá obsazený žádný ministerský post. Nevyloučil, že by se ve vládě mohl objevit i nějaký současný poslanec, ale nevidí to příliš pravděpodobně. Sněmovna si podle něj musí zvážit, jestli je tu od toho, aby dělal politiku a plané komentáře, a nebo také pracovala ve prospěch občanů.

"My jsme dnes jasně deklarovali, že preferujeme politické řešení, to znamená řešení složení z politických stran ODS, TOP 09 a LIDEM. Nemohu vyloučit v tuto chvíli za náš poslanecký klub podporu odbornické vládě Jiřího Rusnoka vzhledem k tomu, že jsme o tom zatím na poslaneckém klubu nejednali," řekla Peake novinářům v reakci na jmenování Rusnoka premiérem.

"My jsme samozřejmě byli velmi ochotni podepsat větu, kterou říkáme už týden, respektive od doby, kdy ODS nominovala Miroslavu Němcovou, tedy že Miroslava Němcová je naší společnou koaliční kandidátkou na premiérku. Nicméně jsme nebyli ochotni podepsat, že podporujeme vládu TOP 09, ODS a LIDEM bez jakýchkoli dalších podmínek," uvedla Peake. Podpisem pod listinu se 101 podpisy na podporu koaliční vlády strana podle ní jen stvrdila, že je připravena sednout k jednacímu stolu a jednat o vzniku takové vlády i o podmínkách jejího fungování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama