Koalice šílí: Rusnokovi nedáme ani důvěru ani nedůvěru

Praha - , že by koalice vyvolala schůzi Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě Jiřího Rusnoka hned po jejím jmenování, nejsou příliš reálné. Předseda poslanců ODS Marek Benda nepokládá takový scénář za příliš pravděpodobný a soudí, že skutečný dopad takového kroku by nebyl zcela jasný.

Marek Benda /ODS/
doporučujeme

"Vyvolával by zase seriál pochybností a interpretací," řekl dnes ČTK Benda. V souvislosti s tím, že prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem Rusnoka, ač koaliční kandidátka, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) nasbírala podporu nadpoloviční většiny poslanců, Benda podotkl, že hlava státu volí kroky na hraně ústavy. "My jako konzervativní strany se budeme více držet zvyklostí, dodal.

Postup s nedůvěrou nepřipadá vhodný ani místopředsedovi TOP 09 a končícímu ministru financí Miroslavu Kalouskovi, také on se odvolává na ústavní tradice. "Prostě vláda má požádat o důvěru a Sněmovna jí tu důvěru buď dá, nebo nedá," řekl Kalousek Českému rozhlasu. Zpochybnil taky, že by Sněmovna mohla odebrat důvěru vládě, která ji ještě ani nemohla získat.

Rusnok po úterním jmenování uvedl, že chce kabinet sestavit do 14 dní. Potom jej prezident jmenuje, čímž fakticky skončí dosluhující vláda Petra Nečase (ODS). Do měsíce od jmenování bude muset nová vládní sestava požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. Očekává se, že ji Rusnokův kabinet nezíská.

Potom nastupuje podle ústavy opět prezident, který zase jmenuje premiéra a kolečko by se opakovalo. Pokud by ani tato vláda nezískala důvěru Sněmovny, ústava praví, že prezident jmenuje předsedu vlády na návrh šéfa Sněmovny. Teoreticky by se tedy mohlo stát, že Němcová by navrhovala Zemanovi sama sebe.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama