ČSSD má vítr ze Zemana, Sobotka nevyloučil změnu ústavy

Praha - Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jmenování úřednické vlády prezidentem není ohrožením ústavy, přesto by se nebránil úpravě jeho pravomocí podle německého modelu, píšou Hospodářské noviny.

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda strany
doporučujeme

"Nejprve tedy kandidáta na premiéra určí většina ve sněmovně, poté ho jmenuje prezident," naznačil Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jak by mohlo řešení vypadat. Myslí si, že by šlo o výrazně jednodušší postup, než je tomu nyní.

Co když ve volbách zvítězíte a prezident řekne, že vy osobně se mu jako premiér nelíbíte bez ohledu na většinu, kterou budete mít?

Ústava má mechanismy, které mohou takovou krizi překonat. Prezident má dva pokusy, třetí pokus patří předsedovi sněmovny. To znamená, že postavení sněmovny není závislé na vůli prezidenta, ale rozhoduje o ní parlamentní většina. Nechci podezřívat apriori prezidenta z toho, že by chtěl někam posunout fungování České republiky. Vycházím i z toho, co řekl ve sněmovně, že nejsme prezidentská demokracie, ale parlamentní.

Nevykročil už náhodou směrem k té prezidentské?

Kdyby chtěl prezident posílit pravomoci, musela by to schválit sněmovna. ČSSD není strana, která by podporovala autoritativní prvky.

A co úprava ústavy, aby se zpřesnily podmínky výběru premiéra? Třeba po vzoru Německa?

Nejsem stoupencem ad hoc změn. Na druhou stranu ústava vyžaduje na některých místech upřesnění. ČSSD byla jedinou stranou, která v souvislosti s přímou volbou prezidenta navrhovala, aby se některá ustanovení naší ústavy zpřesnila. Tehdy to ODS a TOP 09 odmítly. Navrhovali jsme třeba kontrasignaci premiéra u jmenování členů bankovní rady.

Pokud jde o volbu premiéra, v tomto případě bych se vůbec nebránil německému modelu. Nejprve tedy kandidáta na premiéra určí většina ve sněmovně, poté ho jmenuje prezident. Tím by se ta diskuse jistě zjednodušila. Myslím, že problém vlády Jiřího Rusnoka, která je v zásadě prezidentskou vládou, je, že v těch minulých pokusech o takzvané úřednické vlády vždy nejprve předcházela dohoda politických stran. Teď se nic takového nestalo.

Premiér Rusnok zatím pokračuje v sestavování vlády. Chtěl, aby současný ministr školství v demisi Petr Fiala pokračoval i v úřednické vládě. Po odchodu z jednání z Kramářovy vily to Fiala potvrdil s tím, že si sice nabídky váží, ale rozhodl se ji odmítnout, píše rozhlas.cz.

„Já jsem jako politolog opakovaně ve svých pracích hovořil o tom, že úřednická vláda je jenom krajní řešení, že má trvat co nejkratší dobu a že je vždy potřeba upřednostňovat politické vlády," vysvětlil Fiala.

Ministrem průmyslu v Rusnokově vládě má být Martin Pecina. Premiér oslovil také Jana Kohouta s nabídkou postu ministra zahraničí a Marii Benešovou, který by měla být šéfkou resortu spravedlnosti. 

Ministrem zemědělství by se podle zdroje blízkého vedení Agrární komory měl stát současný prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Pro resort zdravotnictví se spekuluje o jménech Milady Emmerové nebo Vladimíra Drymla

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama