Je to tady! Klaus bez politiky strádá, vrací se. Čtěte kdy a jak

Praha - Otec kuponové privatizace a dlouholetý přítel exprezidenta Václava Klause Dušan Tříska tvrdí, že zakladatel ODS, bývalý premiér a prezident Klaus má zájem o návrat do politiky, a to pravděpodobně skrze návrat do ODS, píšou Parlamentní listy.

Václav Klaus, exprezident ČR
doporučujeme

V příštích volbách podle Třísky dostane pravice na frak a TOP 09 se možná dokonce rozpadne. "Pokud sebereflexe ODS bude důsledná, Václav Klaus povstane jako Fénix z popela," říká v rozhovoru pro server Česká pozice.

Exprezident Václav Klaus podle architekta kuponové privatizace dlouho mimo politiku nevydrží. "Všem říkám, že Klaus je politické zvíře, které bez politiky nemůže existovat. Je to muž projektů. Má věcné ideje, které chce realizovat. Dobře ví, že k tomu, aby své myšlenky mohl uvést do praxe, musí dobýt moc – Strakovu akademii," říká Tříska. 

Aby se Klaus mohl do politiky vrátit, musí být prý splněny některé podmínky. "Podle mě je nyní plánem Evropa, její ideové vyprázdnění a ekonomický pokles. Václav Klaus má nepochybně mnoho nápadů, co s Evropu provést. Ale do Evropy vede cesta jedině přes Strakovu akademii," říká Klausův blízký přítel a spolupracovník.

Kromě Evropy je ale prý v rozvalu také česká pravice, která ve volbách nepochybně dostane hroznou ránu. TOP 09 se možná rozpadne a ODS získá kolem pěti procent, předpovídá Tříska. A právě to by podle něj mohlo vyvolat velkou poptávku po novém lídrovi.

Návrat Klause prý ovšem nemůžeme čekat do případných předčasných voleb. "To se nezvládnete ani nalíčit," vtipkuje Tříska. Když se ale dívá na poločas rozpadu českých vlád, dá se brzy očekávat další vládní krize. A pak prý nastane čas Klausova návratu. A právě návrat přes ODS, stranu, kterou exprezident založil, je podle něj nejschůdnějším řešením. 

Klaus sám už začátkem června v televizi Prima uvedl, že po odchodu z funkce se těšil, že se bude věnovat svému institutu, přednášet, jezdit po světě. „Kladu si samozřejmě otázku, zda to stačí a zda to tak mám být," řekl Klaus. Dodal ale, že záleží na společenské poptávce, na reakci lidí: „Já taky musím dostat dostatečnou reakci o nich."

"Můj problém je, a myslím, že se to týká nejen české společnosti, že existuje elementární nespokojenost, naše pověstná blbá nálada, to existuje, to je dostatečně silné, ale pořád ještě chybí ten krok dál, myslím, že poptávka po změně ani u nás, ani v celé Evropě ještě nebyla zformulována," řekl Klaus. Podle něj by lidé museli říci, že chtějí změnu a že dávají politikům mandát, aby tu změnu provedli, i když nebude bezbolestná a nebude mít okamžité efekty: „Tu poptávku nevidím, vidím pouze tu nespokojenost."

K tématu svého angažování v politice se opakovaně vracel a naznačil i to, co by ho zajímalo, informují Novinky.cz. „Bylo by potřeba vytvořit nějakou střechovou organizaci, které by zastřešila všechny politické strany, které mají obdobné názory na totální disfunkci EU," řekl Klaus. Uvedl, že i když v každé zemi existují takovéto strany se svými vůdci, není mezi nimi nikdo, kdo by v minulosti byl prezidentem.

V pořadu Partie se vyjádřil i k situaci v ODS. „Dívám se na ODS a celou naši pravici s obrovským smutkem, lidé pravici nevěří a to chce změnu, zásadní změnu politiky jednání, každodenního konání," prohlásil a dodal citát: „Má-li se změnit politika, musí se změnit lídři."

Témata: Václav Klaus | ODS
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama