To invazní komando nemá šanci, rýpl si Kalousek do Rusnoka

Praha - Požadavek sociální demokracie na sestavení vlády v případném druhém pokusu vnímá TOP 09 jako logický a legitimní. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska však ani ČSSD nedá ve Sněmovně dohromady většinu, aby taková vláda získala důvěru. Předčasné volby, o něž sociální demokraté usilují, TOP 09 odmítá.

Miroslav Kalousek /TOP 09/
doporučujeme

"ČSSD je vítěz voleb, takže je to tisíckrát srozumitelnější než vláda Jiřího Rusnoka," řekl ČTK Kalousek, podle něhož jsou sociální demokraté relevantní silou ve Sněmovně na rozdíl od "vlády přátel Miloše Zemana", jak charakterizuje kabinet, který z pověření prezidenta sestavuje Rusnok.

"Měli bychom k tomu jiný přístup než k cizorodému tělesu, které vystupuje spíše jako invazní komando než jako vláda, která vychází z Poslanecké sněmovny," uvedl také místopředseda TOP 09, podle něhož by však ani taková vláda nezískala důvěru. Jedinou většinou ve Sněmovně je prý 101 poslanců, kteří by na premiérku podpořili kandidátku dosavadní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM Miroslavu Němcovou (ODS).

Předčasné volby Kalousek v této situaci odmítá. "Možnost rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby není v ústavě proto, že se to tak má udělat tehdy, když se vláda nelíbí lidem nebo, když lidi nadávají na vládu. Je to tam pro ten případ, kdy Sněmovna není schopna sestavit většinu, která by mohla podporovat vládu," řekl odcházející ministr financí, podle něhož hlava státu postupuje naprosto svévolně.

Sobotka v rozhovoru pro server iDnes.cz. řekl: "Pokud jde o druhý pokus, sociální demokracie začíná velmi vážně diskutovat možnost, že by přijala odpovědnost za přijetí politické krize a pokusila se sestavit menšinovou vládu, která by mohla dovést zemi k předčasným volbám. Ten cíl zkrátit volební období by sociální demokracie v žádném případě neopustila."

Případná menšinová vláda ČSSD by podle Sobotky mohla mít ve sněmovně větší šanci na úspěch než Rusnokův kabinet, jehož šance na získání důvěry jsou prý téměř beznadějné. Sám Rusnok věří, že jeho kabinet důvěru dostane.

Sobotka nechtěl personální obsazení menšinového kabinetu ČSSD příliš komentovat, řekl jen, že současná stínová vláda není dogma. Kvůli účasti na kabinetu, který by také měl směřovat k předčasným volbám, budou muset sociální demokraté změnit stranické usnesení, v němž stojí, že strana nebude bez nových voleb vstupovat do vlády.

Usnesení je také důvodem tlaku na Marii Benešovou, která přijala post ministryně spravedlnosti v Rusnokově vládě, aby z ČSSD odešla, píšou Lidovky.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama