Na Úřadu vlády používaly dost pochybné praktiky!

Praha – V souvislosti s Nadačním fondem proti korupci (NFPK) byly minulý týden projednávány dvě velké kauzy. Ohlédnutí za nimi přinesl právní zástupce NFPK Petr Kočí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Petr Nečas /ODS/
doporučujeme

Prvním případem je zveřejnění platu a statisícových odměn ředitelky Nečasova kabinetu Jany Nagyové údajně Karlem Randákem, který je členem správní rady NFPK. Randák je stíhaný pro trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji. Podle Kočího je celé stíhání nesmyslné, neboť u zaměstnance veřejné správy (tedy příjemce veřejných prostředků) má veřejnost právo vědět o výši platu a odměn.

„Při hlavním líčení se absurdita celého případu projevila naplno. Nejprve při čtení obžaloby nebyl nikdo z přítomné veřejnosti schopen pochopit tvrzení státní zástupkyně Martiny Adámkové, že zveřejněním pravdivých údajů o výši platu byla Janě Nagyové způsobena vážná újma," uvádí Kočí.

Pozastavuje se však i nad zjištěními u soudu, že výplatní pásky na Úřadu vlády nepodléhají žádné evidenci a může si je vytisknout takřka, kdo chce. Na podkladech pro zpracování mzdy a pracovním výkazu Nagyové měla navíc podle svědkyně pracovat sama Nagyová.

Druhým případem před soudem byla žaloba Ivo Rittiga vůči NFPK. Rittig požadoval, aby ze stránek NFPK byly odstraněny informace o tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy. Tato žaloba byla nepravomocně zamítnuta.

„Dle závěrů soudu je spojení, které učinil NFPK, tedy spojení žalobce (Ivo Rittiga) s Dopravním podnikem důvodné. A je rovněž po právu, pokud NFPK, s užitím slova pravděpodobně, sdělil veřejnosti, že Ivo Rittig byl konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek. NFPK se tak v řízení podařilo dokázat to, co se zatím policii prokázat nedaří," dodává Kočí.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek rozdává rány: "Je to d*bil”. Jaký premiér, takoví ministři a celá…

22.08.2019 22:23 Aktualizováno Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na sociálních sítích spustil kanonádu kvůli…

Babiš poslal Zemanovi na Hrad návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

22.08.2019 18:33 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra…

Lidovci dál bojují za ústavní ochranu vody, spustili petici

22.08.2019 17:39 KDU-ČSL připravila petici za ústavní ochranu vody. Navázala tak na návrh vlastních poslanců na…

Benešová žádala od Schillerové "jen drobné". Vyjednala 251 milionů navíc

22.08.2019 16:52 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) vyjednala do rozpočtu úřadu na příští rok 251…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama