Trapas od Zemana: Pozval vládu na večeři, ministři ho poslali k šípku

Praha - Prezident Miloš Zeman přijme v pondělí večer na Pražském hradě odstupujícího předseda vlády Petra Nečase (ODS) a členy jeho vlády v demisi. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Hradu Hana Burianová. Zeman zřejmě ve středu jmenuje novou vládu složenou z odborníků v čele s ekonomem Jiřím Rusnokem.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Prezident ale s plánovanou večeří pro odcházející ministry nejspíš ostrouhá. Nikdo se s ním osobně příliš loučit nechce.

Ne všichni ministři Nečasovi ministři se už vyjádřili. Kdo ale dle očekávání rozhodně nepřijde je ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Slíbil jsem, že budu někde jinde a vždy dodržuji to, co jsem slíbil. A nebylo by zdvořilé poslat zprávu due to a later and better engagement, I am sorry not to come (kvůli pozdější a lepší pozvánce, je mi líto, ale nepřijdu). Mám spoustu pozvánek, a když se na poslední okamžik někdo ozve, tak prostě nemůžu," řekl deníku Právo.

Podobně se na Hrad nechystá ani bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Musel jsem se zdvořile omluvit, protože pozvání přišlo až dneska (ve středu). Na pondělí na večer mám program, který nemohu zrušit, i kdybych chtěl," řekl.

Podle zdroje Práva se právě ministři TOP 09 dohodli, že na protest proti Zemanovi se večeře nezúčastní. „Není v TOP 09 ministr, kterému by se muselo nařizovat, aby na setkání nešel," řekl zdroj blízký vedení strany.

Nepřijede vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), která je nyní na dovolené. „Vzhledem k dlouhodobě plánované rodinné dovolené se nemohu večeře zúčastnit a omluvila jsem se," sdělila Právu. 

Nedorazí ani ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS), který dá přednost stranické akci, píšou Novinky.cz. „O akci jsem se dozvěděl dnes odpoledne. S ostatními ministry jsem nemluvil. Mám bohužel plánovaný výjezd regionálního sdružení ODS na severní Moravu," uvedl.

A kdo se na Hrad v pondělí naopak dostaví? Zatím jediný ohlášený host je ministr bez portfeje a předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna. Ten svoji účast zdůvodnil tak, že je "slušné se při odchodu rozloučit".

Nečasův kabinet končí po skandálu, do nějž je zapojena nejbližší spolupracovnice premiéra v demisi Jana Nagyová. Dočasnou vládu sestavuje designovaný premiér v Kramářově vile. Dnes do ní přibyl ministr obrany Vlastimil Picek, který působil na stejném postu i v Nečasově kabinetu a je jediným jeho členem, který zůstává. Rusnok ráno řekl, že se šéfem průmyslu v jeho vládě stane rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala. Ministerstvo dopravy povede bývalý generální inspektor Českých drah Zdeněk Žák.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama