Roman Janoušek, šedá eminence pražské politiky. Kde všude měl prsty?

Praha - Roman Janoušek je český podnikatel a miliardář. Je často označován za lobbistu a pražského krajského kmotra. Média poukazují na jeho vazby na české politiky a spekulují o jeho případném vlivu na veřejné zakázky.

Roman Janoušek
doporučujeme

Tento vlivný muž má 16. července stanout před soudem kvůli obvinění z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky.

Narodil se 3. července 1968 v Praze. Po gymnáziu pracoval jako číšník. Podle médii působil například v hotelu na pražském Tylově náměstí, kde se potkal s některými svými pozdějšími spolupracovníky. V 90. letech vystudoval práva a v roce 2003 získal na Právnické fakultě UK titul JUDr.

Od první poloviny 90. let podnikal. Jádrem jeho aktivit byl palác Blaník na Václavském náměstí, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. Právě zde se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl před vstupem do politiky známým odborníkem na drogovou problematiku.

O jeho vazbách na bývalého pražského primátora Pavla Béma a magistrátní úředníky, prostřednictvím kterých ovlivňoval činnost magistrátu a dalších státních institucí, svědčí odposlechy telefonních hovorů, zveřejněné Mladou Frontou DNES v březnu 2012. Janoušek měl podle uniklých odposlechů a iDnes v korupčním podsvětí přezdívky Mazánek, Kolibřík či Kapitán, podle jiných médií byl Kolibříkem naopak Pavel Bém.

Janoušek, jenž sám sebe v tisku charakterizoval jako "politického podnikatele", bývá v médiích označován za jednoho z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty. Detektivové v této souvislosti zkoumají Janouškovu úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.

Podle spekulací výrazně finančně podpořil i rodící se stranu Věci veřejné. Janoušek i představitelé strany to ale vždy popírali.

Česká televize v roce 2008 uvedla, že vydavatelem tištěných Parlamentních listů je společnost Grand Princ, kterou vlastní Michal Voráček. Ten s podnikatelem Romanem Janouškem ovládal i firmu Tardus, ta vydávala Listy hlavního města Prahy. Společnost Grand Princ rovněž pro České dráhy připravovala časopis Pendolino a podílela se na propagaci OpenCard, Roman Janoušek byl spojován s kontroverzním prodejem podílu ve společnosti Railreklam, která ovládá reklamní plochy u Českých drah. České dráhy byly rovněž aktivním inzerentem v Parlamentních listech.

Deník Hospodářské noviny v únoru 2009 upozornil, že jemu blízké firmy „mají mimořádné štěstí na lukrativní zakázky od Všeobecné zdravotní pojišťovny". Podle deníku jim jen v roce 2008 vyplatila VZP asi 120 milionů korun. Dvacet milionů získala agentura Medea Kultur, kterou zakládal a podílí se na jejích golfových aktivitách. Osmdesát sedm milionů VZP zaplatila za časopis Svět pojištěnce firmě Ora Print (dřívější název S & J - MEDEA KULTUR), kterou do roku 2002 vlastnil a v níž byla do roku 2009 členkou dozorčí rady jeho manželka. Od 22. ledna 2002 do 22. června 2009 působil v této firmě na pozici předsedy představenstva pozdější ministr vnitra Radek John, ten však v roce 2010 uvedl, že s Janouškem nemá nic společného a o tom, že v orgánech firmy současně s ním působila také jeho manželka, nevěděl, ve firmě měl prý jen na starosti ekonomiku vydávání.

Janoušek čelí obžalobě v souvislosti s dopravní nehodou z loňského března. Podle žalobce svým autem v opilosti srazil ženu, za což byl obviněn z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Janouškův automobil Porsche Cayenne, kterým způsobil, byl ve vlastnictví firmy Ora Print a Janouškovi byl pouze pronajat. Firmu Ora Print Janoušek vlastnil do roku 2002 a poté se vlastnictví údajně zbavil. Automobil měl registrační značku 4A3 1968 se zakódovaným datem narození Romana Janouška. První část značky 4+3 je červenec (3. července) a 1968 je rok narození. Podle deníku Právo to nasvědčuje tomu, že Janoušek byl i po roce 2002 vlastníkem Ora Printu prostřednictvím anonymních akcií. Tzv. „kmotrovskou značku" má také další Janečkem používaný automobil Mercedes s registrační značkou 2AR 1010.

V tisku se v poslední době objevila informace, že Janoušek prostřednictvím firem Chambon a Kardio Port vydělal stamiliony na podezřelých zdravotnických zakázkách. Podle médií policie prověřuje rovněž zakázky na opravy přehrad pro podnik Povodí Vltavy z let 2007 až 2010. Mladá fronta Dnes uvedla, že kriminalisté se zajímají o pět projektů v celkové hodnotě zhruba 150 milionů korun, z nichž měl Janoušek údajně nestandardní odměny.

Při prošetřování aktivit Janouška a dalšího kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové, šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Krátce po zásahu na Úřadu vlády v polovině letošního června prohledávali kriminalisté i kanceláře patřící Janouškovi a Rittigovi.

Začátkem roku Janoušek postoupil operaci hlavy. Podle informací médií mu lékaři odstranili krevní sraženinu, kterou si způsobil již před rokem při úraze na lodi.

V úterý startuje Janouškův soudní proces

Hlavní líčení v případu lobbisty Romana Janouška, který čelí obžalobě z pokusu o vraždu, začne v úterý před Městským soudem v Praze. Jednání je nařízeno od úterý do pátku. Podle mluvčí soudu Markéty Puci ale v pátek neskončí, protože se řada předvolaných svědků omluvila. Pokračovat bude zřejmě začátkem září. Žalobkyně lobbistu viní z pokusu o vraždu kvůli tomu, že po předchozí nehodě srazil v opilosti řidičku nabouraného vozu, která s ním chtěla událost řešit.

"Nemáme žádné poznatky o tom, že by se obžalovaný nedostavil," uvedla mluvčí. Že Janoušek k soudu přijde, potvrdil ve čtvrtek i jeho advokát Vít Široký.

Podle Puci soudce Tomáš Kubovec kvůli očekávanému velkému zájmu médií nařídil jednání do největší místnosti soudu. "Předseda senátu povolí přístup kamer na čtení obžaloby, rozsudek, pravděpodobně i na výslech obžalovaného," sdělila mluvčí. Dodala, že Kubovec neplánuje žádná speciální bezpečnostní opatření.

Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Nehodu však neřešil a jel dál. Po několika desítkách metrů zastavil na světelné křižovatce na červenou. Řidička nabouraného vozu jej ve snaze o incidentu mluvit doběhla a postavila se před Janouškovo auto.

Tehdy jedenapadesátiletá Vietnamka se snažila boucháním do kapoty vozu Janouška přimět, aby vystoupil. Lobbista na to ale reagoval tak, že dvakrát s autem popojel proti ženě. Když ani poté cestu neuvolnila, muž se podle žalobkyně v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech rozjel. Žena v tu chvíli byla v úrovni pravého předního světlometu Janouškova luxusního SUV značky Porsche. "Zaútočil na ni tím způsobem, že se prudce rozjel vpřed, akceleroval, a to přímo ve směru na poškozenou," píše státní zástupkyně Jana Kadeřábková v obžalobě.

Janoušek se rozjel za šest sekund na rychlost přibližně 34 kilometrů za hodinu, podle žalobkyně tak musel minimálně vědět, že může cizinku usmrtit. Způsobil jí otok mozku, což ji podle lékařů ohrožovalo na životě. Zachránil ji pouze včasný zásah záchranné služby. Žena strávila přibližně měsíc a půl v nemocnici. Janoušek s ní uzavřel dohodu o narovnání a zaplatil jí podle obžaloby 900.000 korun.

Lobbista již dříve uvedl, že od nehody ujel, protože se delší dobu cítil pronásledovaný a měl strach, že jde o provokaci. Kromě obvinění z pokusu o vraždu, za který mu hrozí až osmnáctileté vězení, Janouška obžaloba viní také z ohrožení pod vlivem návykové látky. Státní zastupitelství ho původně stíhalo pro úmyslné těžké ublížení na zdraví, letos v lednu však jeho čin překvalifikovalo.

Témata: Janoušek, Roman
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama