Karolína Peake ostře: Babák je lhář!

Praha – Poslanec Věcí veřejných Michal Babák se v dnešních Otázkách Václava Moravce také opřel do šéfky strany LIDEM Karolíny Peake. Zmínil několikrát již diskutovaný návrh na zavedení vázaného mandátu poslance, který měla podle něj předložit právě Peake.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Karolína Peake /LIDEM/
doporučujeme

Poslankyně Parlamentu ČR a předsedkyně strany LIDEM Karolíny Peake se k dnešním OVM, kde byla napadena svým bývalým kolegou vyjádřila takto:

"Michal Babák v Otázkách Václava Moravce bez uzardění tvrdil, že jsem předložila návrh na zavedení vázaného mandátu a po odchodu z VV jsem jej stáhla. Michal Babák je lhář. Nikdy jsem nic podobného nepřipravovala ani nepředložila ani nestáhla z jednání," sdělila redakci EuroZprávy.cz Karolína Peake.

Co je to vázaný mandát poslance?

V systémech zastupitelské demokracie je mandát teoreticky volný, to znamená, že poslanec (senátor) je vázán pouze svým svědomím. V systémech s poměrným zastoupením, kde si voliči vybírají mezi kandidátkami politických stran, se ovšem tyto strany snaží udržovat jistou disciplinu a zavazovat své poslance (senátory), aby zastávali většinové nebo programové stanovisko své strany. V předválečné Československé republice až do roku 1938 se k tomu zvolení poslanci zavazovali tak zvaným reversem a Volební soud tuto praxi schválil.

Proto se někdy v takovém případě mluví o vázaném (imperativním) mandátu.

Podle Ústavy České republiky je poslanec i senátor vázán pouze svým svědomím, přesto se každá politická strana snaží udržovat disciplínu a neposlušným hrozí například tím, že je příště na svoji kandidátní listinu nepostaví. Pokud je politický život dostatečně profesionalizován, je to poměrně účinná hrozba a poslance (senátora) fakticky váže.

Za jakých podmínek pokračovat v koalici?

Pro pokračování v koalici s ODS a TOP 09 strana LIDEM si klade za pomínku přijetí zákona o úřednících, zavedení přísnějších pravidel pro financování politických stran a zavedení veřejného registru smluv.

"V návaznosti na dnešní Otázky Václava Moravce a debatu o protikorupčních opatřeních bych ráda řekla, že strana LIDEM si jako podmínku pro další pokračování vlády s ODS a TOP 09 klade přijetí zákona o úřednících, zavedení přísnějších pravidel pro financování politických stran a zavedení veřejného registru smluv, to vše ve třetím čtení do listopadu 2013. Právě o tom vedeme jednání se zástupci obou stran," dodala Peake.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman nechce, aby Zimola založil novou stranu

14.11.2019 21:40 Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála…

Vzdá se komunista Ondráček titulu? Univerzita mu zaslala důrazný apel

14.11.2019 19:43 Aktualizováno Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj akademický titul…

Automatické metro a odchod od operátora za dva dny. Zeman podepsal nové…

14.11.2019 18:13 Provoz metra bude možný i bez strojvůdců. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal drážní novelu…

O kolik se zvýší minimální mzda? Do sporu se vložil prezident Zeman

14.11.2019 16:49 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení minimální mzdy alespoň na 15.000 korun. Po dnešní schůzce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama