Žalobce požádal Sněmovnu o stažení žádosti o Nečasovo vydání

Praha - Žádost o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání, kterou podal vrchní státní zástupce Ivo Ištvan Poslanecké sněmovně, bude stažena. K jeho trestnímu stíhání ani k trestnímu stíhání kohokoliv jiného nelze přikročit, dokud se zcela jednoznačně nevyřeší otázka rozsahu poslanecké imunity, řekl Ištvan v České televizi.

Petr Nečas /ODS/, expremiér
doporučujeme

Ištvan reagoval na včerejší rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení bývalé poslance ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře a odůvodnil to tím, že poslance, kteří mají imunitu, nelze stíhat za politickou dohodu. Trojice se po rebelii proti vedení ODS vzdala poslaneckého mandátu, a umožnila tak schválení daňového balíčku bývalé Nečasovy vlády.

"My na tuto situaci budeme reagovat tím, že žádost, kterou jsme učinili Poslanecké sněmovně, vezmeme zpět," řekl Ištvan.

Fuksa, Šnajdr i Tluchoř už byli propuštěni z vazby. Ištvan však upozornil, že trestní stíhání zastaveno není. Žalobci nyní budou podle něj zjišťovat rozsah poslanecké imunity a to, zda chrání i činy související s mandátem, které se staly mimo parlamentní půdu.

V rozhovoru pro iDnes.cz. Ištvan řekl: "My k tomu máme určitá zjištění, která si nyní budeme analyzovat. Rozhodně to není tak, že by k jednání docházelo jen na půdě Poslanecké sněmovny. Nejvyšší soud také řekl, že za jakých okolností se poslanci svého mandátu vzdali a co je k tomu vedlo, může být případným předmětem dalšího šetření orgánů činných v trestním řízení. Čili i tato část odůvodnění by mohla dávat možnou naději, že okolnosti, za jakých se obvinění vzdali poslaneckého mandátu, mohou být předmětem šetření. Čili my si toto budeme muset s Nejvyšším soudem ujasnit, abychom věděli, v jakých mantinelech se dál pohybujeme."

Pokud jde o další postup v případě stíhání tzv. rebelů, Ištvan v tuto chvíli nechce předjímat, zda zastaví jejich trestní stíhání. "Nevylučuji, že se obrátíme na Nejvyšší soud s žádostí o upřesnění, zda jsou obviněné osoby vyňaty z působnosti orgánů činných v trestním řízení i v těch rovinách, o kterých jsem mluvil. Tedy zda se jednání odehrálo v Poslanecké sněmovně a za jakých okolností se vzdali poslaneckého mandátu a následně přijali funkce ve státních společnostech," dodává olomoucký státní zástupce.

Předseda KSČM Vojtěch Filip iDNES.cz dnes řekl, že v tuto chvíli je Petr Nečas v horším postavení než trio bývalých poslanců, kteří se včera dostali z vazby na svobodu. A to proto, že pro Petra Nečase si policisté mohou "přijít" poté, co skončí ve Sněmovně. Nečas totiž deklaroval, že znovu na poslance kandidovat nebude. A nebude tak mít ani imunitu.

Schůze Imunitního a mandátového výboru, který měl dnes začít jednat o vydání Nečase, je přerušena na týden, aby jeho členům státní zástupce Ivo Ištvan mohl doručit návrh na stažení žádosti o Nečasovo vydání. Předseda výboru Bohuslav Sobotka zároveň poznamenal, že výklad nejvyššího soudu stran rozsahu poslanecké imunity je "poměrně široký"¨. "Ideální by bylo, kdyby se k výkladu ústavy dostal Ústavní soud," řekl Sobotka s tím, že ovšem nyní není cesta, jak by se záležitost k Ústavnímu soudu mohla dostat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama